Испания е световен шампион! Първа титла за "Ла Фурия" при юношите в хандбала

Отборът на Испания спечели световната титла по хандбал за юноши! "Ла фурия" триумфира на шампионата в Алжир, след като на финала постигна изключително драматична победа над Дания с 39:38 гола след продължение.

Една от големите сили в хандбала си осигури едва първа титла от шампионата за юноши, чието 21-во издание бе първото, на което Алжир бе домакин. За трети път в историята африканска държава прие надпреварата.

Финалната среща се игра пред 8500 зрители в зала "Хасене Харка" в столицата Алжир. Развоят ѝ бе крайно любопитен. Двата отбора поднесоха атрактивно шоу на зрителите с резултатен и атакуващ хандбал. Още през първото полувреме бяха отбелязани общо 34 гола, а Испания се прибра на почивка с преднина от две попадения - 18:16.

Тя обаче бе заличена през втората част, която датчаните на свой ред взеха със същия резултат, за да се стигне до крайното 34-34 в редовното време. В продължението силите отново бяха изравнение и преди последното нападение на Дания резултатът бе 38:38. Скандинавците обаче взеха дръзко решение и рискуваха максимално, изваждайки своя вратар от игра за сметка на допълнителен полеви играч.

Изстрелът на сина на легендата Талант Дуйшебаев през цялото игрище бе точен и предизвика еуфорични сцени сред щаба на испанците и феновете на отбора по трибуните. Именно Дани Дуйшебаев бе и най-резултатният хандбалист за шампионите в решителния двубой, отбеязвайки 8 попадения. С общо 44 той се нареди на 8-мо място сред голмайсторите на шампионата. Ласе Мьолер (11 гола във финала), остана на второ място в класацията със 76 попадения. Толкова има и победителят Скандер Зайди, който обаче е отправил един удар по-малко (118) от датския си опонент (119).

За Испания триумфът е още по-значим, защото в провелите се 15 световни шампионата за юноши от 1987 година насам, "ла фурия" загуби пет поредни финала, последният от които през 2013 год. от Швеция (23:28). Този път обаче прокобата бе разбита и испанците са на световния връх. Датският кошмар обаче продължава с пълна сила, след като скандинавците играха на финал в турнира за четвърти път в последните пет издания, но нямат нито една победа в тези двубои. Последната титла за датчаните при юношите е от 2005 година на шампионата в Унгария.

Световният шампион от 2015 година - Франция, зае трета позиция в Алжир, след като надигра големия съперник Германия с 23-22 гола в битката за бронзовите медали. Последното 24-то място в шампионата зае екзотичният състав на Буркина Фасо. Ласе Мьолер бе избран за най-полезен играч на първенството, а останалите, които попаднаха в звездни отбор са Шоан Ледо (Вратар, Испания), Алейш Гомес (Дясно крило, Испания), Дика Мем (Десен гард, Франция), Матиас Гьори (Централен, Унгария), Лукас Мертенс (Ляв гард, Германия) и Магнус Саугструп (Пивот, Дания).