Сладък триумф след допинг скандал, маркиран с пръст

Рускинята Юлия Ефимова триумфира във финала на 200 метра бруст и стана световна шампионка на първенството по плуване в Будапеща. Тя премина най-бързо дистанцията за 2:19.64 минути (1:11.15 на вторите 100) и грабна втория си златен медал от дисциплината в кариерата след 2013-а в Барселона. Ефимова стана първата състезателка в историята с 11 медала на големи първенства в една и съща дисциплина, подобрявайки постижението (10) на Кейт Ледецки в свободния стил.

След като остана само на 0.01 секунди от световния рекорд на 100 метра в полуфиналите, сега Ефимова бе с 0.53 секунди под върховото постижение на всички времена на датчанката Рики Мьолер Педерсен, но въпреки това триумфално и иронично размаха показалеца си нагоре във въздуха.

Този неин емблематичен за плуването жест стана обект на съперничеството с американката Лили Кинг, която миналата година публично атакуваше Ефимова за употреба на допинг преди Олимпийските игри в Рио. Кинг по същия начин с жест с показалец дразнеше рускинята в Бразилия миналата година, но сега остана едва четвърта.

В преките им двубои в Рио 2016 и Будапеща 2017 резултатът е 2:2, защото Ефимова победи опонентката си на 200 метра, а Кинг - на 100.
Плуването на живота си направи друга американка - Бетани Галат - която с 2:21.77 минути спечели сребърния медал, а бронзът отиде при китайката Ши Жинглин с резултат 2:21.93 минути.