България на полуфинал на Евроволей 2017 (видео + снимки)

Националният отбор на България за момичета до 16 години се класира за полуфинал на Европейското първенство, на което е домакин. В последния си мач от група I в зала "Христо Ботев" се наложи с 3:0 (25:23, 25:22, 25:21) срещу тима на Холандия в директен спор за място в топ 4.

Първият гейм започна добре за българския отбор, като Мерелин Николова със своя сервис успя да затрудни холандките в посрещане и на техническата пауза резултатът бе 8:5. Българските момичета запазиха преднината си до 14:10, но след това на начален удар за "Лалетата" застана Ким Клеин Ланкхорст. Тя на свой ред прати в нок-аут българското посрещане, а Холандия не само, че стопи изоставането си, а и поведе с 15:14. Ас на появилата се от резервната скамейка Кристина Йорданова върна аванса на България - 19:18. Това не бе достатъчно да пречупи коравите холандки, но две последователни атаки на Мария Йорданова и ас на друг жокер от резервната скамейка - Моника Тодорова, бяха достатъчни за спечелването на първия гейм след 25:23.

След игра точка за точка и дебнене за грешки във втория гейм, българските момичета успяха първи да се откъснат, а след ас на Мерелин Николова поведоха с 16:13 при второто техническо прекъсване, Холандките обаче не се предаваха и отново изравниха. Дойде ред и за коварния начален удар на Йоанна Атанасова, която даде аванс от 24:21, а след това бе въпрос на време България да се откъсне с два гейма преднина.

И макар че холандките изоставаха с 0:2 гейма, в третия продължаваха да се борят до последно и поведоха с 13:10.

Единичен блок на Александра Георгиева

и серия на Мерелин Николова от сервис доведоха до изравняване - 13:13. Постепенно, грешките в холандския отбор зачестиха, а България поглееждаше все по-сериозно към крайния успех (18:14).

Реализатор за победата на България е Александра Георгиева със 17 точки. Мария Йорданова добави 12 точки за успеха.