България остана в играта за полуфиналите на Европейското

Националният волейболен отбор на България за девойки до 16 години запази реални шансовете си за класиране на полуфиналите на Европейското първенство, на което сме домакини, след като записа 3-а поредна победа. Момичета на селекционера Стоян Гунчев се наложиха над Дания с 3:0 (25:20, 26:24, 25:18) в 4-ия си мач от Група 1, игран тази вечер пред около 300 зрители в зала "Христо Ботев" в София.

По този начин младите български "лъвици" са на 3-о място във временното класиране с 3 победи, 1 загуба и 9 точки, но преди последната среща за деня между непобедените до момента отбори на Италия и Холандия. Така България остана с реални шансове за едно от първите места в групата и класиране за полуфиналите на шампионата на Стария континент. Утре (26 юли) в последният си двубой България ще играе срещу Холандия в директен спор за място в Топ 4. Мачът е от 20,00 часа.

През първия гейм България нямаше особени проблеми, а атаката на основните нападателки на тима - Александра Георгиева и Мария Йорданова, правеше разликата, със съответно 6 и 7 точки. Така българките взеха гейма спокойно с 25:20. Във втората част Дания започна по-добре, като натрупа преднина до първото техническо прекъсване - 8:5. Впоследствие, момичетата на треньора Матс Олоф Бьоркман увеличиха разликата до 12:8. Борислава Личева с коварния си сервис се опита да стопи пасива, но усилията й дадоха резултат до 11:13. Датчанките, подкрепяни от доста гласовита своя агитка в залата отново дръпнаха с 16:12 до второто техническо прекъсване. Дания продължаваше да води, но "златен жокер" се оказа включването на Моника Тодорова. Разпределителката разколеба сериозно посрещането съперника и след 4 поредни сервиса направи обрат от 22:24 до 26:24 за България. С аванс от 2:0 гейма българските момичета действаха доста по-спокойно в третата част - 8:4 и 16:8, и нямаха повече проблеми, за да се поздравят със заслужената победа след 25:18 и 3:0.

Александра Георгиева (1 ас, 62% ефективност в атака и 20% перфектно посрещане) и Мария Йорданова (2 аса, 53% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) станаха най-полезни за българския тим с 19 и 18 точки за победата. За датчанките София Ньорагер Бисгаард завърши с 11 точки.