Майкъл Фелпс загуби битката с бяла акула (видео)

Майкъл Фелпс загуби битката с бяла акула (видео)

Шумно рекламираното състезание между американския плувец Майкъл Фелпс и голяма бяла акула се оказа компютърна симулация, което предизвикала вълна на недоволство сред зрителите, мнозина от които се почувстваха “ограбени”.

Най-титулуваният олимпиец за всички времена преодоля разстоянието от 100 метра в открития океан край ЮАР за 38.1 секунди, докато морският хищник го взе за 36.1 секунди. Състезанието беше излъчвано по Discovery Channel като част от седмица, посветена на акулите. Това, което зрителите видяха обаче, бе монтаж, тъй като Фелпс и акулата в действителност не плуваха "рамо до рамо”.

Преди предаването в неделя Discovery Channel излъчи кадри как Фелпс се изправя очи в очи с истинска бяла акула. Той бе спуснат със специална метална клетка под водата, а да може да види от първо лице пастта на акулата.
Впоследствие обаче носителят на 28 олимпийски медала и акулата плуваха разделено, а телевизията показа монтаж с Фелпс и компютърна симулация на бяла акула.
“Ако искате ме наречете луда, но аз мислех, че Фелпс ще плува срещу истинска акула, а не срещу симулация. Чувствам се ограбена”, написа в социалните мрежи Мег Конли.
Самият Майкъл Фелпс сподели, че е се е съгласил на експеримента в опит да помогне на Discovery да покаже истинската същност на акулите и да привлече вниманието към непрестанните им убийства. Също така той обяви, че е готов за реванш, но в по-топли води.
Неговата загуба не е нищо изненадващо, тъй като, въпреки че олицетворява върха на човешките възможности, американецът може да развие максимална скорост от 8-10 км/час) без монофин (специален плавник за двата крака), докато голямата бяла акула развива на кратки разстояния до 40 км/час.
Фелпс не е първият спортист, който мери сили с диви животни. Мнозина го правят по различни причини – за пари, за внимание, заради самото шоу или за да изпитат границите на човешките възможности.
Брайън Хабана, един от най-бързите ръгбисти, се опита да надбяга през 2007 г. най-бързото животно в дивата природа – гепарда. Експериментът бе спонсориран от организация за защита на околната среда и целеше да привлече вниманието към намаляващата популация на дивите котки на Земята. Хабана стартира първи на 100 метра и ги пробяга за впечатляващите 10,4 секунди, но в последните метри все пак хищната котка го изпревари. Ръгбистът поиска реванш, но отново загуби.
Четирикратният световен шампион и 17-кратен шампион на Европа Филипо Манини се състезава през 2011 г. с двойка делфини в басейн близо до Рим. Но не успя да ги изпревари.
Американският лекоатлет Джеси Оуенс, спечелил няколко победи на олимпиадата в Берлин през 1936 г. пред погледа на Алодф Хитлер, организира по-късно надбягвания със състезателни коне, за да печели допълнително. Въпреки стратегиите, които му дават преднина пред конете, невинаги успявал да ги надбяга. Но все пак често успявал.
Денис Норткат, състезател по американски футбол, без особено усилие надбяга щрауса Телма през 2009 г. заради тв шоу.  При първата гонка обаче двамата тичали в коридори, а това поставяло Телма по-неизгодна ситуация. При второто тичане обаче, на територията на щрауса, Норткат трябвало да я догонва и да диша облака прах след нея.
Последвайте каналите ни в:

Още от Булевард

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти