Любен Каменов с най-добро време и в трите тренировъчни манша на "Шипка – Дамасцена"

Рекордният брой от 43-ма участника стратираха в автомобилното състезание по планинско изкачване „Шипка Дамасцена 2017“.

От 21 до 23 юли край Казанлък се провежда петият най-важен кръг от планинския шампионат – „Шипка Дамасцена”.

Състезанието е кандидат за Европейската купа на FIA през 2017-а. То се проведжда в два манша. Наблюдатели са хърватина Паро Санжин и словенеца Душан Кобикишек. Председател на спортната комисия е  австриецът Волфганг Зауер.

„Това е един от най-важните кръгове от шампионата на България. Щастлив съм, че в него участват големите шампиони на автомобилния спорт в страната ви.”, каза г-н Зауер.

На старта на планинското изкачване застанаха пилотите  Любен Каменов (Mitsubishi Lancer Evo IX) и Николай Златков (Audi S1 quattro). За най-добро време с тях се борят и състезателите Илия Царски, Христо Манолов и Юлиян Телийски. Сред спряганите победители е и Пламен Камбуров, който е републикански шампион в дисциплината „Затворен маршрут” в клас „Макси”.

Любен Каменов (Yacoo рейсинг) бе най- бърз в тренировките на планинското състезание „Шипка – Дамасцена“ – пети кръг от националния шампионат и кандидат за кръг от европейското първенство. В третия манш той завърши с 2:27,96, въпреки че записа най-добро време във второто изкачване към върха (2:26,11).  Любен Каменов – обаче не участва в класирането за шампионата, а само за купа „Дамасцена“, тъй като той стартира в румънския шампионат. Николай Златков (Проспийд) с Ауди Куатро S1 е с второ време след отличен трети манш. Той постигна 2:34,04. Трети остана лидерът във временното класиране в шампионата Юлиян Телийски (Дунев рейсинг) с Мицубиши Лансер Ево 9. В общото класиране той обаче е втори, тъй като постижението от второто качване – 2:33,50 му осигури най-доброто време от пилотите, каращи за шампионата. Юлиян Телийски бе първи и в клас НС2. Разликата между Любен Каменов и Телийски е 7,39 сек. Трети остана Златков на 7,93 сек.

Един от фаворитите за победа в утрешния ден – Христо Манолов (Боила) с Мицубиши Лансер Ево 9 завърши с четвърто време. Независимо, че във втория манш той счупи задни полуоски, екипа му реагира светкавично и Манолов успя да се включи в третия старт. Той даде много добро време – 2:35,84 и успя да изпревари Илия Царски (Автоцар) с Мицубиши Лансер Ево 9 само с 3 стотни.

18-годишният Иван Влъчков (Ка-2 рейсинг) с Хонда Сивик е голямата сензация в днешния ден. Той за първи път стартира в планинско състезание и беше изключително бърз в третия манш и оглави класирането в НС3, като даде най-добро време от автомобилите с две задвижващи колела и стана 7-и в общото класиране. С време от 2:44,49  Иван Влъчков успя да победи Йордан Тодоров (Джордан рейсинг) със Ситроен Саксо.

Първият старт на състезанието над Казанлък е даден още през 1979 г., което прави надпреварата една от най-богатите на традиции в страната. Очаквам автомобилният спорт да замирише на рози“, заяви на пресконференцията председателят на БФАС Владимир Илиев, който така коментира участието на основния спонсор на състезанието – „Дамасцена” ЕООД.

Утре /23 юли,неделя/ състезанието ще бъде в два манша, заради увеличената дължина на трасето – от 4300 м на 5100 м. То е с денивелация 5%, има 11 десни, 11 леви, 5 остри, 2 обратни завоя и две „S”-ки и финишира на 500 м от връх Шипка.

„Състезанието се стреми тази година да постави критерии за автомобилния спорт, които се покриват в Европа и да влезе в семейството на големите като домакин на кръг от Купата на Европа, заяви спортният директор Николай Мончев.

Според изискванията на Международната федерация са изградени специални зони за зрители и за журналисти, а основната цел е безопасното протичане на състезателния уикенд. Покрай чистото, бързо и много приятно за каране трасе се очакват много зрители, а стартът на надпреварата е в неделя, 23 юли, от 10:30ч. За сигурността ще се грижат разпределените в 30 поста (общо 60 на брой маршали и сигналисти.