България с първа победа на Европейското за девойки (видео)

Националният волейболен отбор на България за девойки под 16 години записаха първа победа на Европейското първенство в тази възраст, което се провежда за първи път в София и Самоков. Момичетата на селекционера Стоян Гунчев надиграха Финландия с 3:0 (30:28, 25:20, 28:26) във втория си мач от Група 1 на шампионата, игран тази вечер пред около 300 зрители в зала "Христо Ботев".

Така след вчерашната загуба от Италия с 0:3 гейма, младите български "лъвици" са на 3-о място във временното класиране в групата с 1 победа, 1 загуба и 3 точки. Утре (23 юли) в третата си среща България ще играе срещу Гърция, която тази вечер допусна втора загуба след 1:3 от Холандия. Двубоят отново ще бъде от 17,30 часа.

Българските момичета влязоха добре в срещата, като взеха солиден аванс в първия гейм и поведоха с 18:12. В този момент финландките показаха, че не са се предали и натиснаха българките със сервис. "Суоми" успя да изравни при 18:18, след което играта тръгна точка за точка. И двата тима имаха по няколко възможности за затваряне на гейма, но в крайна сметка българските "лъвици" показаха по-голяма психика, като измъкнаха частта с 30:28.

Втората част не тръгна добре за българските националки, които се оказаха в ролята на догонващи. Финландия поведе с 7:3 и поддържаше преднина си до втората техническа почивка, на която водеше с 16:13. Впоследствие, обаче, българките на свой ред показаха възможности на сервис и разстроиха посрещането на Финландия. България обърна играта и спечели с 25:20 за 2:0.

В третия гейм българките играха много по-освободено и диктуваха играта до втората техническа пауза, която дойде при 16:8 в тяхна полза. Отново последва щурм на финландките и те изравниха играта, като дори стигнаха до геймбол при 24:22, но не успяха да затворят частта в своя полза. Българските момичета отново се съвзеха, за втори път показаха по-гояма устойчивост и спечелиха с 28:26, а с това и мача с 3:0.

Най-полезна за българския тим стана отново капитанката Мария Йорданова със 17 точки (3 аса, 50% ефективност в атака и 23% перфектно посрещане) за победата. Александра Георгиева добави 11 точки (3 аса, 36% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) за успеха. За "Суоми" Джена Мустонен се отчете с 9 точки.

БЪЛГАРИЯ - ФИНЛАНДИЯ 3:0 (30:28, 25:20, 28:26)
БЪЛГАРИЯ: Борислава Личева 3, Мерилин Николова 3, Александра Георгиева 11, Мария Йорданова 17, Айля Сашева 7, Мила Илиева 3 - Галина Карабашева-либеро (Моника Тодорова 1, Йоанна Атанасова 4, Никол Данкинова, Кристина Йорданова 3)
Старши-треньор: Стоян Гунчев
ФИНЛАНДИЯ: Лота Куконен 1, Елвира Портен 7, Джена Мустонен 9, Линеа Куусела 5, Тия Хейкинен 4, Арита Тернава 6 - Оона Луостаринен-либеро (Рооса Хьоркьо 2, София Лехто 1, Лота Хаапанен, Аделия Лаунонен 6, Инка Сайряла-либеро)
Старши-треньор: Хейки Косонен.