Девойките на България тръгнаха със загуба на Европейското в София

Националният волейболен отбор на България за девойки до 16 година тръгна със загуба на Европейското първенство в тази възраст, което се провежда за първи път в София и Самоков. Момичетата на селекционера Стоян Гунчев паднаха от връстничките си от Италия с 1:3 (17:25, 25:21, 10:25, 12:25) в първия си мач от Група 1 на шампионата, игран тази вечер в зала "Христо Ботев" в столицата.

Утре (22 юли) във втората си среща на турнира България ще играе срещу тима на Финландия, който по-късно тази вечер стартира срещу Холандия. Младите волейболистки на "Скуадра адзура" пък ще играят срещу Дания, която по-рано днес се наложи над Гърция също 3:1 гейма. Двубоите са съответно от 17,30 и 15,00 часа в зала "Христо Ботев".

Младите италианки започнаха по-добре и успяха да поведат в геймовете след убедително 25:17. Българският отбор, обаче, реагира мигновено и напомни защо стана №1 на Балканиадата преди няколко дни. Началният удар отново се превърна в силно оръжие, а серии направиха Борислава Личева и Йоанна Атанасова. Стигна се до разлика от 18:10, а изравняването в геймовете стана факт след 25:21. След това италианките рязко вдигнаха оборотите, а българските момичета имаха сериозни проблеми в посрещане. Разпределителката София Монца дирижираше отлично атаката на "Скуадра адзура", а българските момичета успяха да запишат едва 22 точки в последните два гейма.

Най-резултатна за българския тим бе капитанката Мария Йорданова с 13 точки (1 ас, 40% ефективност в атака и 15% перфектно посрещане), а Александра Георгиева се отчете с 11 точки (2 аса, 38% ефективност в атака и 12% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за успех. За италианките Клаудия Конзоли (3 блока, 2 аса и 77% ефективност в атака) и Линда Нуакалор (6 блока!!! и 2 аса) реализираха 15 и 14 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - ИТАЛИЯ 1:3 (17:25, 25:21, 10:25, 12:25)
БЪЛГАРИЯ: Борислава Личева 1, Мерилин Николова 10, Александра Георгиева 11, Мария Йорданова 13, Йоанна Атанасова 3, Айля Сашева 3 - Галина Карабашева-либеро (Моника Тодорова, Никол Данкинова 1, Кристина Йорданова 1, Боряна Милева, Мила Илиева 2)
Старши-треньор: Стоян Гунчев
ИТАЛИЯ: София Монца 7, Сара Кортела 8, Емма Канин 12, Ловет Оморуйи 3, Клаудия Конзоли 15, Линда Нуакалор 14 - Франческа Магаца-либеро (Софи Андреа Блази 6)
Старши-треньор: Паскуале Д'Аниело.