Левски замечта, но след това излетя от Европа (видео)

Отборът на Левски отпадна от Лига Европа. "Сините" отстъпиха с 1:2 от Хайдук (Сплит) в мач-реванш от втория квалификационен кръг на турнира. Така момчетата на Николай Митов напускат надпреварата с общ резултат 1:3. Гостите напълно заслужено продължават напред, след като напълно надиграха столичани пред празните трибуни на стадион "Георги Аспарухов". 26-кратните шампиони на България бяха подкрепяни от множество фенове пред Сектор "А", които изригнаха и започнаха да мечтаят в 69-ата минута. Тогава резервата Сержиу Буш даде аванс на столичани с глава, въпреки че преди това положенията бяха пред вратата на Божидар Митрев. Капитанът на домакините изигра много силен мач, но капитулира в 80-ата минута. Тогава резервата на хърватите Оханза преодоля Пиргов, стреля към вратата, топката рикошира в Горанов и прехвърли Митрев. Пет минути по-късно Ерцег с хубаво изпълнение донесе пълен обрат.

Така Хайдук си върна на Левски 18 години след отпадането на "Герена". През 1999 година "сините" победиха с 3:0 хърватите пред 30 000 зрители, които днес липсваха страшно много на българския тим.

Левски - Хайдук (Сплит) 1:2 Въпреки сериозните кадрови проблеми и загубата с 0:1 преди седмица, “сините” имаха реални шансове да елиминират хърватския тим, който на собствен терен с нищо не показа, че е по-добър. За съжаление, футболистите на Николай Митов, които играха пред празни трибуни заради наказание от УЕФА в своя мач номер 200 в европейските клубни турнири, направиха много слаб мач. Тимът на Левски игра със страх, бавно и без идея, а освен това късметът бе на тяхна страна до 80-ата минута, когато вместо гостите да си бяха оплели кошницата предвид показаното на терена, срещата отиваше към продължение.

Левски - Хайдук (Сплит) 1:2 Изненадващо Давид Яблонски, който се оплакваше от травма, бе в титулярния състав. Чехът е получил 10 инжекции тези два дни, за да може да излезе на терена и да помогне на отбора. По време на загрявката Георги Ангелов се подготвяше на пълни обороти, за да е готов, ако трябва да смени Яблонски, който въпреки силната болка, остана на терена през всичките 90 минути.

Единствената промяна в състава на столичани от срещата в Дугополие бе Жорди Гомес, който смени Антонио Вутов. Испанецът направи дебют от първата минута. Шведът Симон Сандберг за първи път пък бе в групата от идването на Митов, като смени Вутов сред 18-те.

Треньорът на хърватите Жоан Карийо не бе направил нито една промяна в стартовите 11 от първата среща.

Левски - Хайдук (Сплит) 1:2 Отборът на Левски започна по-активно, като имаше няколко центрирания към вратата на Стипица, но без да се създаде реално положение за гол. Опасен удар на Хамза бе избит от Цветкович в 15-ата минута, който спря топката с тялото си след изстрел от границата на наказателното поле. В 25-ата минута нов опасен удар на Хамза от 20 метра бе избит в ъглов удар от защитата на столичани. При следващата атака Футач бе на сантиметри от това да даде гол аванс на гостите, но Цветкович изби, а след това получи лекарска помощ.

Три минути след това направи глупав фаул срещу Ерцег, който бе на линията на наказателното поле. Митрев с върха на пръстите изби в корнер удара на Радошевич от прекия свободен удар. В 32-ата минута светкавична контраатака остави Ерцег сам срещу Митрев, но крилото стреля в аут, след като преодоля Яблонски. При следващата атака Влашич стреля, топката рикошира и попадна в Ерцег, който бе на два метра от вратата, но страхотна изява на Митрев предотврати гола.

Левски - Хайдук (Сплит) 1:2 Стражът спаси нов удар на Ерцег в 40-ата минута, като се намеси отлично и топката излезе в пореден корнер. В последната минута на първото полувреме Пиргов сбърка в изнасянето на топката, стана контраатака за гостите, Тудор проби отдясно, а Митрев отново се хвърли в краката му, за да избие в корнер.

На почивката разочаровалият Панайотов бе заменен от Адениджи. Грешка на Яблонски в 48-ата минута бе покрита от Митрев, който спаси удар на Ерцег. Последният бе откраднал топката и нахлу отляво.

Левски - Хайдук (Сплит) 1:2 При първата атака на "сините" Нар се забави, като върна топката назад, но вместо на футболист на Левски създаде светкавична контраатака на Хайдук. Влашич проби, а след това Ерцег стреля на празна врата, но Футач изби топката на голлинията. Освен това нападателят бе в положение на засада.

Левски - Хайдук (Сплит) 1:2 На контраатака Хайдук продължи да пропуска. Буш се появи на терена на мястото на Нар, а в 62-ата минута пропиля отлична възможност за гол. Румънецът не успя да насочи топката във вратата с глава от пет метра, след като засече лошо центриране отдясно.

Левски - Хайдук (Сплит) 1:2 В 68-ата минута Митрев бе блестящ. Стражът спаси вратата си за пореден път, след като Ерцег излезе сам срещу него, тъй като защитата отново сбърка. При следващата атака Левски поведе. Цветкович центрира хубаво отдясно, а връхлитащият Буш с глава вкара първото си попадение за "сините". Така 26-кратните шампиони на България започнаха да мечтаят.

Левски - Хайдук (Сплит) 1:2 След близо 50 минути, в които гостите стояха по-добре, на "Герена" двубоят изглеждаше равностоен. В 80-ата минута обаче резервата на хърватите Оханза преодоля Пиргов, стреля към Митрев, а топката рикошира и прехвърли синия вратар за 1:1.

Докато "сините" тръгнат в атака за два гола, Хайдук отбеляза нов гол и нанесе втора поредна загуба на Левски, като заслужено продължи напред. Този път точен бе Ерцег с хубав удар от границата на наказателното поле. Секунди преди това пък Футач бе пропуснал сам срещу синия вратар.

Левски - Хайдук (Сплит) 1:2 "Сините" пък допуснаха първа загуба в евротурнирите на своя стадион от декември 2009 година, когато отстъпиха на Виляреал с 0:2. Българският гранд пък от 2010 година на е отстранявал два тима поред в турнирите.