Бради и факти, факти и бради

Бради и факти, факти и бради

Много е казано и изписано за разичните форми на брадите. Ние тук ще се опитаме да ти представим няколко от най-популярните стилове, като ще добавим и малко за произхода на някои от тях плюс съвети как да ги поддържате лесно сами.

Няколкодневната брада и five o'clock shadow
Този стил нашумява през 80-те години на миналия век, когато електрическите самобръсначки навлизат масово на пазара. Днес е значително по-лесно да поддържате на такава визия с тример - просто подстригване изцяло с втори или трети номер цялото си лице и всичко е наред, лесно и бързо. Леко различна версия на този тип брада е five o’clock shadow - важи за мъжете с бързоразтяща брада, които са се обръснали гладко сутринта, но до 5 часа следобяд порасналата им брада вече е видима. Разбира се, немалко мъже предпочитат именно тази визия за постоянно, като просто не се бръснат, а поддържат такава постоянна дължина с помощта на тример на Phillips с първи номер.



Голяма цяла брада
"Цяла" съвсем не означава неподдържана брада. Голямата брада също изисква грижи, редовно миене, шампоан или сапун за брада, масло за брада и какво ли още не. Но на първо място е подрязването и засичането. За подрязването е необходима хубава ножица и тример, а за засичането (на скулите и врата) - отново тример и самобръсначка. И не - не само дървосекачите и хипстърите са с такива бради, но наистина внимавай с отношението си към дрешния ансамбъл, за да не влезеш в калъпа.



Козя брадичка
Съвсем логично, името на този стил произлиза от приликата с окосмението по брадата на козлите. Тази брадичка датира от времената на Древна Гърция, където богът Пан бил традиционно изобразяван с такава (освен с кози крака). Този стил бил много популярен и сред бохемите в Париж през XIX-и век, а много от статуите на Великденските острови също имат козя брадичка.

Тип Ван Дайк
Фламандският художник от XVII-и век Антъни ван Дайк несъзнателно дарява името си на този стил. Тази брада се състои от козя брадичка плюс мустаци и е популярна в Европа през XVII-и век, но изчезва с възстановяването на Чарлз Втори на британския трон, а добива известност в САЩ едва през XIX-и век. Друго име на стила е "Чарли" nа името на крал Чарлс Първи, който също носел такава брада.



Тип катинарче
Популярно и днес, "катинарчето" се поддържа в различни варианти от десетилетия. Ако лицевото ви окосмение не е прекалено гъсто и буйно, но все пак мустаците ви са свързани с окосмението на брадата, просто засичате с тример и самобръсначка отстрани и отдолу. Разбира се, можете да решите да сте по-прецизни и екстравагантни, като изтъните линията на брадичката под долната устна, както и линиите от двете страни на устата си, засечете и изтъните мустаците от двете страни и изобщо се стараете да докарате визия на съвременен денди. Тук вече ще ви трябва повече старание, както и добра ножичка и хубав тример като тези от новите модели на Phillips. Идеална е (но не само) за мъже с по-малка брадичка, която да бъде "подсилена" от лицевото окосмение, което издължава лицето визуално.

Квадратчето
Неслучайно оставящите си само едно квадратче лицево окосмение под долната устна търпят една и съща шега вече от десетилетия (особено в САЩ): "Да не си станал тромпетист?!". Общо взето този стил брадичка става популярен в периода около 50-те и 60-те години на миналия век, когато бил предпочитан от афроамериканските мъже и по-специално от джаз музикантите. Значително по-късно добива популярност и сред интелигенцията (художници, музиканти, писатели, сценаристи...).

Последвайте каналите ни в:

Още от Булевард

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти