България с поредна драматична загуба в Гран При

Волейболистките от националния отбор на България допуснаха втора загуба на турнира в Група F2 и общо 3-о поражение във втора дивизия на Световното Гран При. Момичетата на селекционера Иван Сеферинов отстъпиха драматично на домакините от Пуерто Рико с 2:3 (24:26, 25:22, 18:25, 35:33, 7:15) в последния си мач от групата, игран тази нощ в пълната зала "Роберто Клементе Колизеум" в столицата Сан Хуан.

Въпреки загубата българските момичета останаха на 5-о място във временното общо класиране на дивизията с 3 победи, 3 загуби и 11 точки, но вече с минимални шансове за класиране на финалната шестица в Острава (Чехия). Пуерто Рико пък е 8-а също с 3 победи и 3 загуби, но със 7 точки. Следващия уикенд от груповата фаза на най-комерсиалната надпреварата България ще играе на турнира в Група I2 отново срещу Пуерто Рико, домакините от Хърватия и Аржентина.

Първият гейм на срещата започна много добре за българките, които бързо поведоха с 3:0 след две силни атаки и отлична блокада на Мирослава Паскова. Постепенно Пуерто Рико успя да изравни при 7:7 след атака на Стефани Енрайт и блокада на Алба Ернандес. Все пак, техническата пауза дойде при 8:7 за България след атака на Юлия Стоянова. Последваха сервис в аут на Гергана Димитрова, силен ас на Енрайт и контра на Дейли Сантана и 10:8 за домакините. "Лъвиците" веднага стигнаха до 10:10 след ас на Мария Данчева и дори си върнаха преднината при 12:10 след контра на Нася Димитрова и нова директна точка за Данчева. Последваха силни минути за звездата на пуерториканките Карина Окасио и нов обрат за 15:14. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:15 за Пуерто Рико след нова атака на Енрайт. Разликата нарасна до 18:15 след атака в аут на Стоянова и нова успешна атака на Окасио. Прекъсването, което поиска Иван Сеферинов, даде ефект и българските момичета успяха да изравнят при 20:20 след нови две атаки на Паскова. Двата тима продължиха да се борят до край за всяка топка и точка до 24:24, но в крайна сметка Пуерто Рико измъкна гейма с 26:24 след контраатака-пайп на Сантана и успешна блокада на Ана София Хусино.

Втората част тръгна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за България - 8:7 след два поредни аса на разпределителката Петя Баракова. Двата тима продължиха равностойно до 14:14, след което българските "лъвици" се оттеглиха на техническата пауза с две точки преднина - 16:14 след атака на Гергана Димитрова и аут на Дейли Сантана. Разликата леко нарасна до 18:15 след контра през центъра на Мария Данчева. България успя да запази предимството си до 22:19 след атака в аут на Стефани Енрайт, след което без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:22 след технично отиграване на Гери Димитрова.

И третия гейм стартира равностойно до 5:5, след което Пуерто Рико поведе със 7:5 след атака на Карина Окасио и ас на Ана София Хусино и с 8:6 след нова успешна атака на Стефани Енрайт. Постепенно разликата нарасна до 13:9 след блок на Хусино и контра на Карина Окасио, което накара Иван Сеферинов да вземе тайм-аут. Въпреки това, пуерториканките задържаха преднината си до 16:12. Последва атака в аут на Гери Димитрова и 17:12. Домакините продължиха да водят до 21:16 след успешен блок на Окасио, след което спокойно спечелиха гейма с убедителното 25:18 след поредна силна атака на Енрайт.

В началото на четвъртата част Пуерто Рико дръпна с 2:0, но България суъмя да изравни при 5:5 след атака на Мирослава Паскова. Пуерториканките веднага си върнаха предимството при 7:5 и 8:6 след няколко грешки на "лъвиците". Последваха атака на Гери Димитрова и блокада на разпределителката Кристина Гунчева, която влезе в игра в края на третия гейм, и 8:8. Домакините за пореден път поведоха при 11:8 след успешна блокада на Алба Ернандес и контра блок-аут на Карина Окасио. Прекъсването, което поиска Иван Сеферинов, даде резултат и България успя да стигне до 13:13 след поредица от грешки на пуерториканките в посрещане и атака. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:14 за Пуерто Рико след две мощни атаки на Окасио и Дейли Сантана. Нови успешни нападения на Окасио и Сантана - 18:14 и втори тайм-аут за Иван Сеферинов. Независимо от усилията на българките, Пуерто Рико запази преднината си до 22:18 след атака и блокада на Алба Ернандес, след което България стопи да изравни при 23:23 след отлична блокада на Мария Данчева и два поредни аса на Гунчева. Борбата за всяка топка между двата отбора продължи до 33:33 В крайна сметка българските момичета измъкнаха гейма с 35:33 след ас на Гери Димитрова и грешка на Алба Ернандес, с което вкараха мача в тайбрек.

Петия решителен гейм започна отлично за Пуерто Рико, които поведоха с 4:1 след ас на разпределителката Реймариели Сантос и две атаки в аут на Гери Димитрова и Мария Данчева. Разликата се запази до размяната на полетата - 8:4 след атака през центъра на Ана Мария Хусино. Преднината на Пуерто Рико стана 10:5 след контра на Стефани Енрайт, след което домакините спечелиха тайбрека с 15:7 след атака-пайп на Дейли Сантана и блокада на Стефани Енрайт, а с това и мача с 3:2.

Най-резултатна за българския тим стана Гергана Димитрова с 26 точки (3 блока, 2 аса, 39% ефективност в атака), а Мирослава Паскова добави още 21 точки (1 блок, 41% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха. За Пуерто Рико Карина Окасио заби 25 точки (3 блока, 1 ас, 46% ефективност в атака), а Дейли Сантана реализира още 20 точки (2 блока, 1 ас, 37% ефективност в атака) за победата.

ПУЕРТО РИКО - БЪЛГАРИЯ 3:2 (26:24, 22:25, 25:18, 33:35, 15:7)
ПУЕРТО РИКО: Реймариели Сантос 4, Карина Окасио 25, Дейли Сантана 20, Стефани Енрайт 19, Ана София Хусино 11, Алба Ернандес 8 - Стефани Салас-либеро (Шърли Ферер 6, Наталия Валентин, Дженифър Кесада, Адриана Винас-Хой, Шара Венегас-либеро)
Старши-треньор: Хавиер Гаспар
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 3, Юлия Стоянова 11, Гергана Димитрова 26, Мирослава Паскова 21, Мария Данчева 7, Нася Димитрова 4 - Русена Сланчева-либеро (Елица Баракова 3, Кристина Гунчева 5, Веселина Григорова 3)
Старши-треньор: Иван Сеферинов.