Крал Роджър VIII

Роджър Федерер спечели историческа осма титла на “Уимбълдън”. 35-годишният швейцарец отнесе на финала Марин Чилич с 6:3, 6:1, 6:4. Маестрото тотално доминираше и стигна до рекордна 19-а титла от Големия шлем. Той триумфира в Лондон без да загуби сет, като стана вторият тенисист, постигал това, след Бьорн Борг (1976 г.).

След като спечели в 11-ия си финал на “Ол Ингланд Клъб”, Федерер  изпревари Пийт Сампрас (2000) и Уилямс Реншоу (1889), които имат по седем титли. Роджър трябваше да чака пет години преди да спечели 18-ата си титла от Големия шлем. Той изненадващо триумфира на Australian Open в началото на сезона, след като шест месеца бе извън кортовете поради контузия. След това пропусна сезона на клей, за да се завърне триумфално на тревата. Той има само две загуби от началото на годината, а от утре ще се изкачи до третото място в световната ранглиста, изпреварвайки Новак Джокович и Стан Вавринка.

Шампионът от US Open 2014 Марин Чилич игра втори финал на турнир от Големия шлем, но не успя да стане вторият хърватин с успех на “Уимбълдън” след Горан Иванишевич.

Историческа осма титла

В играта на Чилич личеше, че е леко изнервен от първия си финал в Лондон. Той трудно спечели първия си сервис гейм. Хърватинът намери ритъм и се опита да бъде агресивен. Това доведе до възможност за пробив за него в третия гейм. Тя обаче бързо си отиде, а и се оказа единствената за Марин в първия сет. Още в следващия гейм той бе наказан и мачът започна да придобива очаквания развой.

След шест поредни спечелени точки Роджър поведе с 40:0 при сервис на съперника. Швейцарецът не успя да върне началния удар при първите два шанса, но при третия стигна до пробив. Последва убедителен сервис гейм, който бе началото на доминация на Федерер. Той завърши сета с нов пробив и сякаш много рано пречупи съперника.

Да наблюдават рекордьора по титли от Големия шлем пристигнаха редица знаменитести. На трибуните са принц Уилям и Кейт Мидълтън, принц Албер, актьорите Хю Грант, Брадли Купър и носителят на Оскар Еди Редмейн, тенис легендите Стефан Едберг, който е гост на Федерер, Род Лейвър, Крис Евърт, вратарят на Челси Тибо Куртоа и министър-председателят на Великобритания Тереза Мей.

Втората част имаше още по-бързо развитие. Седемкратният шампион в Лондон проби рано и поведе с 3:0. В този момент Чилич поиска медицински таймаут и докато му бе оказвана помощ се разплака, като очевидно имаше физически проблем и той знаеше, че няма шансове да бъде равностоен. Хърватинът се върна на корта и продължи да се бори, но успя да спечели само един гейм във втората част. Нов пробив за 5:1 и секунди по-късно Федерер водеше с два сета след един час игра. От средата на първия сет Роджър спечели три поредни гейма на нула при свой сервис, а от шестте гейма при свой начален удар до края на втората част загуби само две точки.

За третата част Чилич успя да преодолее болката и емоции и успя до някаква степен да се противопостави. Той взимаше сервис геймовете си, но съперникът му танцуваше по корта и то го правеше да изглежда, че е без усилие. В седмия гейм Федерер стигна до решителен пробив и публиката вече се подготвяше за награждаването, а три гейма по-късно срещата бе приключила.

Федерер направи само 8 непредизвикани грешки за целия мач и неутрализира сервиса на съперника, който успя да вкара едва 5 аса.