България с първа победа в Пуерто Рико

Волейболистките от националния отбор на България постигнаха първа победа на турнира в Група F2 и общо 3-и успех във втора дивизия на Световното Гран При. Воденият от селекционера Иван Сеферинов тим обърна и се наложи много трудно над Канада, начело на който е бившият старши-треньор на "лъвиците" Марчело Абонданца, с 3:1 (15:25, 30:28, 31:29, 25:21) във втората си среща от групата, играна тази нощ пред над 3000 зрители в зала "Роберто Клементе Колизеум" в столицата на Пуерто Рико Сан Хуан.

По този начин българските момичета са на 5-о място във временното общо класиране на дивизията с 3 победи, 2 загуби и 10 точки, с което запазиха шансове за класиране на финалната шестица в Острава (Чехия). Канада пък е 7-а с 2 победи, 3 загуби и 7 точки. Утре (17 юли) в последния ден на турнира България ще играе срещу домакините от Пуерто Рико, а канадките ще спорят с Чехия. Мачът е от 01,00 часа българско време през нощта и ще бъде даван пряко по Mtel Sport 1.

Сред равностойното начало на първия гейм, канадките успяха да поведат с 8:5 до първото техническо прекъсване. Въпреки усилията на българските "лъвици", Канада запази преднината си и даже я увеличи до 16:11. Разликата продължи да расте до 19:12, след което момичетата на Марчело Абонданца спокойно взеха гейма с убедителното 25:15.

И втората част тръгна равностойно до 5:5, след което "кленовите листа" дръпнаха с 8:5 след две грешки на българките и контраатака на капитанката Люсил Чарук. Последваха силни минути за България и обрат до 9:8 след отлична блокада на разпределителка Кристина Гунчева и ас на Юлия Стоянова. Атака на Елизабет Уендъл, контра на Сара Чейс и аут на Нася Димитрова и 11:9 за Канада. Стигна се до ново равенство при 11:11 след ас на Мирослава Паскова. Канадките си върнаха преднината при 15:12 след атаки на Уендъл и Кайла Ричи и грешка на Мария Данчева. Втората техническа пауза пък дойде при 16:14 за Канада след поредна успешна атака на Уендъл. Постепенно България съумя да стигне до поредно равенство при 20:20 след грешка на канадките и нов ас на Паскова. Българките излязоха за първи път напред в резултата при 23:21 след атака в аут на Кайла Ричи и страхотен единичен блок на Гергана Димитрова. Канада успя да спаси три геймбола и да изравни при 24:24 след няколко грешки на българките. Двата тима се "захапаха" в резултата до 28:28, но в крайна сметка България измъкна гейма с 30:28 след технична атака на Нася Димитрова и грешка на влязлата като резерва за канадския тим Даниел Бризебоа.

В началото на третия гейм Канада бързо поведе с 4:1 след ас на Кайла Ричи и две грешки в атака на Нася Димитрова. Въпреки тайм-аута за Иван Сеферинов, канадците запазиха преднината си и даже леко я увеличиха до 8:4 след контра блок-аут на Даниел Бризебоа. Последваха силни минути за Гери Димитрова и равенство при 8:8. Равенството се запази до 10:10, след което канадките си върнаха предимството при 14:10 след три последователни грешки на българските момичета и ас на Дженифър Крос. Последваха грешка на "кленовите листа", контра на Юлия Стоянова и страхотна блокада на Мария Данчева за 14:13. България дори съумя да изравни при 15:15 след технично пускане на Стоянова. Все пак, техническата пауза дойде при 16:15 за Канада след пусната топка на разпределителката Даниел Смит. Играта продължи точка за точка до 18:17, след което последваха блокада на Елизабет Уендъл и контра блок-аут на резервата Микаела Рийзър за 20:17 за Канада. България за пореден път изравни при 20:20 и дори поведе с 21:20 след два аса на Нася Димитрова и контра на Гери Димитрова. Независимо от прекъсването за Марчело Абонданца, последва отлична изява при мрежата на Данчева и 22:20. Канада веднага стигна до 22:22 след контра на Ричи. Както в предишния гейм, така и сега се стигна до 24:24, след което борбата до край за всяка точка продължи до 29:29. България, все пак, спечели гейма с 31:29 след нова успешна атака на Гери Димитрова и грешка на Мегън Сир от канадския отбор, с което поведе с 2:1.

Четвъртата част започна с 2:0 за България след атака в аут на Кайла Ричи и блокада на Мария Данчева. Последва обрат и 4:2 за Канада след атака на Елизабет Уендъл и две грешки на Гери Димитрова. Атака на Данчева и контра на Мирослава Паскова за 4:4. Нова атака и два поредни аса на Уендъл и 7:4 за канадките. Техническото прекъсване пък дойде при резултат 8:5 след успешен блок на Люсил Чарук. Постепенно българките изравниха при 10:10 след аут на Уендъл и ас на Нася Димитрова. България дори успя да поведе с 14:12 след две поредни грешки на "кленовите листа", които веднага стигнаха до 14:14 след нов ас на Уендъл. Втората техническа пауза дойде при минимална преднина за Канада - 16:15 след грешка от сервис на Данчева. Последваха две силни атаки на Мирослава Паскова и аут на Уендъл - 18:16 за "лъвиците" и тайм-аут за Марчело Абонданца. Атака на Даниел Бризебоа и ас на Люсил Чарук и 18:18. Българките моментално си възстановиха преднината при 20:18 след атака и блок на Гери Димитрова. Разликата стана 23:20 след контра блок-аут на Юлия Стоянова, след което България спечели гейма с 25:21 след нова атака на Стоянова, а с това и мача с 3:1.

Най-полезни за българския тим бяха Мирослава Паскова (1 блок, 2 аса, 41% ефективност в атака) и Юлия Стоянова (1 блок, 2 аса и 47% ефективност в атака) с 20 и 18 точки за победата. За канадките над всички бе Елизабет Уендъл със страхотните 24 точки (4 блока, 4 аса и 34% ефективност в атака), но и това не помогна за успех.

БЪЛГАРИЯ - КАНАДА 3:1 (15:25, 30:28, 31:29, 25:21)
БЪЛГАРИЯ: Кристина Гунчева 2, Юлия Стоянова 18, Мирослава Паскова 20, Гергана Димитрова 13, Нася Димитрова 15, Мария Данчева 8 - Русена Сланчева-либеро (Петя Баракова)
Старши-треньор: Иван Сеферинов
КАНАДА: Даниел Смит 4, Елизабет Уендъл 24, Кайла Ричи 12, Сара Чейс 4, Люсил Чарук 15, Дженифър Крос 8 - Кристън Монкс-либеро (Даниел Бризебоа 5, Алиша Оджомс 1, Къртни Бейкър, Меган Сир 2, Микаела Рийзър 2, Бриана Биймиш-либеро)
Старши-треньор: Марчело Абонданца.