И Суперкупата на Украйна е за Шахтьор (видео)

Шампионът на Украйна Шахтьор (Донецк) спечели и Суперкупата на страната. В двубоя, с който се открива новият сезон, отборът на Пауло Фонсека победи с 2:0 големия си съперник Динамо (Киев). И двата гола бяха дело на Факундо Ферейра. Шахтьор вдигна отличието за рекорден 8-и път, а Динамо е с 6 трофея.

Ден преди двубоя реферът от Крим Анатолий Жабченко, койти има руски паспорт, отказа да ръководи срещата, като обясни, че не иска да става повод за допълнително напрежение. Молбата му беше уважена и вместо него местната федерация повери мача на Константин Труханов.
Над 34 хиляди зрители по трибуните на стадион “Черноморец” в Одеса видяха как Шахтьор за пореден път наложи волята си над Динамо. В своя мач номер 50 начело на тима от Донецк Фонсека заложи на ударното южноамериканско каре Марлос, Тайсон, Бернард и Ферейра в предни позиции. Надеждите на динамовци бяха свързани най-вече с голямата звезда на отбора Андрий Ярмоленко, който по всичко личи, че и това лято няма да бъде продаден.

Още в 8-ата минута Исмаили центрира остро и Факундо Ферейра засече топката във вратата за 1:0. Шахтьор владееше инициативата, а до почивката Динамо създаде само едно опасно положение, но Андрий Пятов изби удара на Денис Гармаш.
В 56-ата минута отново Исмаили центрира от левия фланг и Ферейра не сбърка, давайки по-солидна преднина на шампионите. Аржентинецът беше близо и до хеттрик, но стреля неточно след подаване на Марлос. В края на двубоя Тарас Степаненко от Шахтьор получи втори жълт картон и беше изгонен, но Динамо нямаше нито време, нито сили за обрат.

Шахтьор започва нотото първенство с мач срещу Ворскла (Полтава) следващата седмица.