България с нова драматична загуба в Гран При (снимки)

Волейболистките от националния отбор на България записаха нова драматична загуба във втора дивизия на Световното Гран При. Момичетата на селекционера Иван Сеферинов допуснаха обрат и отстъпиха на Чехия с 2:3 (27:25, 20:25, 25:12, 14:25, 9:15) в първия си мач от турнира в Група F2, игран тази нощ пред около 3000 зрители в зала "Роберто Клементе Колизеум" в столицата на Пуерто Рико Сан Хуан.

По този начин България има 2 победи, 2 загуби и 7 точки, като е 5-а във временното общо класиране на дивизията. Чехия пък остава непобедена, като е на 2-о място с 4 победи от 4 мача и 11 точки. По-късно тази нощ домаакините от Пуерто Рико ще играят срещу Канада. Утре (16 юли) българските "лъвици" ще излязат срешу представителките на "кленовите листа", а Чехия ще спори с пуерториканките. Срещата между България и Канада е отново от 00,10 часа българско време и ще бъде давана пряко по Mtel Sport 1.

Първия гейм започна отлично за чехкините, които бързо поведоха с 6:2 след няколко грешки в българското посрещане. Въпреки тайм-аута за Иван Сеферинов, последваха контра на Михаела Млейнкова и ас на Мари Туфарова и 8:2. Разликата набъбна до 13:4 след блокада на Катерина Кохутова и директна точка на опитнат Андреа Косаньова. След второто прекъсване за българския селекционер, последваха три точки за 13:7 след силни изяви на Мирослава Паскова и Гергана Димитрова. Втората техническа пауза пък дойде при 16:9 за Чехия след блок-аут на Млейнкова. Последваха отлични минути за българските "лъвици", които постепенно съумяха да изравнят при 19:19 благодарение на Паскова, Гери Димитрова и Нася Димитрова. Двата тима се "захапаха" точка за точка до 25:25, но в крайна сметка България измъкна гейма с 27:25 след атака на капитанката за този турнир Добриана Рабаджиева и грешка на чехкините.

В началото на втората част Чехия отново дръпна много бързо с 3:0, след което запази преднината си до 8:5. Независимо от усилията на българските момичета, чехкините запазиха преднината си и даже я увеличиха до 16:11 след пусната топка на Павла Винчурова. Чешкият тим продължи да води до 20:16 и 22:18, но след това България намали до 22:20 след отличен блок на Гери Димитрова. Все пак, Чехия успя да затвори гейма в своя полза при 25:20 след две грешки в българския отбор и блокада на Винчурова.

Третия гейм стартира страхотно за българките, които поведоха 5:0 след нови силни изяви на Гери Димитрова и Мирослава Паскова и две грешки на чешкия тим. Въпреки тайм-аута за треньора на Чехия Зденек Помер, последва нова успешна атака на Гери Димитрова и 6:0. Техническата пауза пък дойде при резултат 8:2 за България след грешка от сервис на Барбора Пурхартова. Преднината на "лъвиците" продължи да расте и стигна 11:3 след грешка в атака на Михаела Млейнкова. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:7 за България. Резултатът бързо стана 21:8 след нови силни минути на Гери Димитрова, след което българските момичета спечелиха гейма с разгромното 25:12 и поведоха с 2:1.

Четвъртата част тръгна равносттойно до 4:4, след което Чехия поведе с 6:4 след атака в аут на Мирослава Паскова и блокада на Барбора Пурхартова. Въпреки прекъсването за Иван Сеферинов, последваха нов ас на Павла Винчурова и силна контра на Габриела Копацова, която влезе в края на третия гейм. Двата тима продължиха равностойно до 12:8, след което България върна две точки за 12:10 след атака на Доби Рабаджиева и контра на Мария Данчева. Чехкините си върнаха преднината и даже я увеличиха до 16:11 след атака на Петра Койдова и ас на Вероника Струшкова. Последваха грешка на Струшкова от сервис и контра на Данчева - 16:13 и тайм-аут за Зденек Помер. Това даде ефект, българките допуснаха три последователни грешки и резултатът стана 19:13. Това като че ли повлия на "лъвиците" и Чехия без проблеми спечели с убедителното 25:14 след два аса на Койдова и нов блок на Пурхартова, с което вкара мача в тайбрек.

В началото на петия решителен гейм Чехия дръпна с 4:1 и 7:3, но България веднага изравни при 7:7 след силна атака на Надя Димитрова и серия от сервиси на Мирослава Паскова, включително два аса. Все пак, размяната на полетата дойде при 8:7 за чехкините след грешка в атака на Доби Рабаджиева. Последваха две нападения в аут на Рабаджиева и Нася Димитрова, както и силна контра на Габриела Копацова, след което резултатът стана 11:7 за чешкия тим. В крайна сметка Чехия спечели тайбрека с 15:9 след блокада на Барбора Пурхартова и аут на Гери Димитрова, а с това и мача с 3:2.

Най-резултатна за българския тим бе Добриана Рабаджиева с 20 точки (2 блока, 1 ас, 37% ефективност в атака и 33% позитивно посрещане). Гергана Димитрова (1 блок, 2 аса и 35% ефективност в атака) и Мирослава Паскова (5 блока!!!, 3 аса и 22% ефективност в атака) добавиха по 16 точки, но и това не бе достатъчно за успеха. За чехкините Михаела Млейнкова (2 аса, 22% ефективност в атака и 29% позитивно посрещане) и влязлата като резерва Габриела Копацова (3 блока и 38% ефективност в атака) реализираха по 11 точки за победата.

ЧЕХИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:2 (25:27, 25:20, 12:25, 14:25, 15:9)
ЧЕХИЯ: Андреа Косаньова 6, Катерина Кохутова 3, Ива Нахмилнерова 2, Михаела Млейнкова 11, Павла Винчурова 4, Марие Туфарова 10 - Вероника Досталова-либеро (Лучие Смутна, Габриела Копацова 11, Вероника Струшкова 3, Барбора Пурхартова 8, Каролина Беднарова 1, Петра Койдова 8)
Старши-треньор: Зденек Помер
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 1, Мирослава Паскова 16, Добриана Рабаджиева 20, Гергана Димитрова 16, Нася Димитрова 10, Мария Данчева 9 - Русена Сланчева-либеро
Старши-треньор: Иван Сеферинов.