Чилич е на финал на "Уимбълдън"

Шампионът на US Open за 2014 година Марин Чилич се класира за втори път в кариерата си на финал в турнир от “Големия шлем”. Поставеният под №7 хърватин надигра американеца Сам Куери (№24) с 6:7 (6), 6:4, 7:6 (3), 7:5 в първия полуфинал на “Уимбълдън”. Победителят от този двубой ще играе на финала със седемкратния шампион Роджър Федерер или Томаш Бердих.

Чилич вече 5 победи от 5 мача срещу Куери, като всичките им срещи са доста оспорвани. Двамата вече бяха мерили силите си два пъти на “Уимбълдън” преди днешния им сблъсък. През 2009 година хърватинът надделява над американеца във втория кръг на “Уимбълдън” с 4:6, 7:6 (3), 6:3, 6:7 (4), 6:4. През 2012 двамата отново се срещат на турнира от “Големия шлем” в Лондон, но в третия кръг. Двубоят се превръща в епична битка, която Чилич печели със 7:6 (6), 6:4, 6:7 (2), 6:7 (3), 17:15.

Куери стана първият американец при мъжете, класирал се на 1/2-финал на сингъл в турнирите от "Големия шлем" от 2009 година и днес беше близо до това да изпрати мача в решаващ пети сет, но в крайна сметка трябваше да преклони глава пред 28-годишния хърватин.

В първия сет и двамата тенисисти печелеха без кой знае какви трудности геймовете, в които сервираха и логичната развръзка беше тайбрек. В него Чилич поведе с 4:1, но Куери обърна резултата до 5:4 в своя полза, като имаше и два сервиса на разположение. Чилич обаче изравни за 5:5, след което Куери стигна до сетбол при 6:5. Чилич изравни за 6:6, но последва кратка пауза заради проблем със зрител на Централния корт. Забавянето изглежда се отрази по-зле на Чилич, който допусна лека грешка от бекхенд и това донесе на американеца нов сетбол при 7:6, като Куери имаше и предимството да сервира. Американецът взе следващата точка, а с това и първия сет.

Във втория сет Куери изпитавше известни трудности на свой сервис и Чилич в крайна сметка успя да се възползва от това. След като пропусна шансове за пробив по-рано в тази част, в седмия гейм Чилич успя да вземе подаването на съперника си. Хърватинът затвърди пробива за 5:3 и с 6:4 затвори втория сет малко след това.

Чилич направи ранен пробив в третата част, но той веднага бе върнат от Куери. В следващите минути двамата не бъркаха в геймовете, в които притежаваха началния удар и отново се стигна до тайбрек. В него и двамата бяха убедителни със своя сервис до 3:3. След това Куери допусна някои грешки, загуби две точки на свой сервис и хърватинът взе тайбрека със 7:3, доближавайки се на сет от място на финала.

В третия гейм на четвъртия сет Куери реализира пробив, но пред хърватина се откри възможност веднага да го върне. Чилич имаше 2 поредни брейкпойнта при 15:40, а при 30:40 той опита рисков уинър от форхенд по правата, при който америкенацът само изгледа топката. За негов късмет тя попадна на сантиметри извън корта и това означаваше дюс, а след това Куери се пребори за 3:1. С много силна игра в осмия гейм Чилич успя да върне пробива и малко след това да поведе с 5:4. При 6:5 Чилич притисна съперника си и си извоюва два поредни мачбола. Хърватинът реализира втория и се класира на първия си финал на “Уимбълдън”.