След драма Александра Начева е на финал в тройния скок на световното

Александра Начева се класира за финала в тройния скок на световното първенство по лека атлетика за юноши и девойки под 18 години в Найроби, Кения. Водачката в ранглистата на планетата за сезона с 13.45 метра трябваше да чака до последен трети опит, за да преодолее квалификационната норма. Тя бе 12.76 метра, а българката успя да скочи със сантиметър повече.

Състезанието се разви изключително драматично за нашето момиче. Александра започна с 11.52 метра, които й отреждаха последното място и за двете групи в тройния скок. Във второто си опит тя направи фаул и така всичко остана да се реши в третия скок. Начева обаче показа железни нерви и успя да намери място във финала.

Само още две лекоатлетки преминаха квалификационната норма. Това са Куинджиао Тан (Китай), която постигна 13.16 метра и Зулия Ернандес (Куба) с 12.92 метра. Останалите 9 места във финала бяха допълнени в зависимост от резултатите на другите участнички в квалификацията.

Финалът на тройния скок в Найбори е в утрешната вечерна сесия на световното, като стартът на  дисциплината е в  16:50 часа българско време.

Преди броени дни Александра Начева подобри националния рекорд в тройния скок при девойките под 18 години на Тереза Маринова, след като на международния атлетически турнир “Пловдив” скочи 13.45 метра. С този резултат тя оглави световната ранглиста за сезона и заяви, че се надява да повтори същия резултат и на световното първенство в Кения.

Снимки: Getty Images/Guliver