Блестяща Пиронкова отнесе бивша №5 в света

Най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова надигра с 6:1, 6:4 италианката Сара Ерани на Корт №5 в мач от първия кръг на "Уимбълдън". Полуфиналистката от 2010 година Пиронкова записа трета победа от пет мача срещу Ерани, която в момента е №76 в ранглистата на WTA. Цвети е №131, след като загуби много точки на "Ролан Гарос". 30-годишната италианка е бивша №5 в света и през 2012 игра финал на "Ролан Гарос".

Пиронкова спечели на нула откриващото си подаване в срещата, а във втория гейм имаше брейкпойнт, но Ерани се измъкна - 1:1. В четвъртия гейм Цвети пак притисна съперничката си и този път проби на 30 за аванс от 3:1. Пиронкова доминираше на корта и след още един пробив взе първата част с 6:1.

В първия гейм на втория сет Ерани обърна резултата от 0:30 и спря серията на съперничката си. Играта във втория сет вървеше гейм за гейм без пробиви, но при 2:2 Цвети успя да вземе подаването на съперничката си. Още в следващия гейм обаче италианката върна пробива, а след това успя да се пребори за 4:3. Цвети изравни за 4:4, а след това успя да реализира нов пробив и при 5:4 сервираше за място във втория кръг. Последният гейм в двубоя не се оказа твърде лесен. Пиронкова се измъкна от 15:40, като й бяха нужни два мачбола, за да прекърши противничката си. 29-годишната пловдивчанка сложи точка на спора с мощен уинър, на който Ерани нямаше отговор и след 1 час и 8 минути игра Цвети грабна победата.

Цвети записа 3 аса и не допусна двойна грешка в мача днес, като загуби веднъж подаването си и реализира 4 пробива.

В следващата фаза Пиронкова ще играе с бившата №1 в света Каролин Вожняцки. Датчанката, поставена под №5, победи Тимеа Бабош (Унгария) с 6:4, 4:6, 6:1.