Гол от съблекалнята и няколко пропуска спряха България на старта на Евро 2017

Националният отбор на България до 19 години стартира със загуба участието си на Европейското първенство в Грузия. Селекцията на Ангел Стойков отстъпи с 0:2 от Англия, след като допусна два гола буквално от съблекалнята на стадион "Михаил Месхи 2" в Тбилиси. Първо плеймейкърът на Челси Мейсън Маунт бе точен в 40-ата секунда, а след това Райън Сесеньон в 48-ата минута удвои пред 1200 зрители по трибуните.

Между двете попадения родните таланти пропусна четири възможности за гол през първото полувреме, в което категорично надиграха своите връстници. Първо удар на Петко Христов с глава в 5-ата минута бе избит от голлинията. След това вратарят Аарън Рамсдей отрази удари на Иван Тилев и Петко Христов, а Калоян Кръстев с глава се размина с изравняване. Удар на Йорданов също бе спасен, а сантиметри не достигнаха на Кръстев да засече топката с глава. Второто полувреме започна отново отлично за англичаните, които първо бяха спрени от Димитър Шейтанов, но в 48-ата минута 17-годишният талант на Фулъм Сесеньон направи 2:0.

Както е известно, Димитър Шейтанов бе вратар, след като капитанът Даниел Наумов е наказан. Интересното е, че България нямаше резервен страж срещу англичаните, тъй като групата е от 18 играчи, а родният щаб може би логично реши да не взима трети вратар, за да не губи полеви играчи за трите мача. Правилата са такива, че само 18 състезатели могат да бъдат картотекирани. Все пак играчът на Септември Мариян Димитров облече вратарски екип на загрявката, за да заблуди англичаните, които можеха да търсят съприкосновения с Шейтанов, след като нямаме алтернатива. Халфът на Левски Ивайло Найденов бе капитан в този мач.

Освен Наумов, Георги Русев също бе наказан за тази среща. Стойков пусна на по трима представители на Славия и Септември, по двама от Левски и ЦСКА-София, а последният бе от Лудогорец.

Селекционерът на англичаните Кийт Даунинг пък заложи на четирима футболисти от Челси, двама от Фулъм, а същото така на по един от Тотнъм, Борнемут, Астън Вила, Ипсуич и Нотингам. Талантливият Райън Сесеньон, който е едва на 17 години, но вече титуляр във Фулъм, където се разписа пет пъти в 25 мача през този сезон, действаше отляво на атаката за островитяните.

Президентът на БФС Борислав Михайлов пристигна в Тбилиси специално за мача, като гледа срещата в компанията на Венци Стефанов и Емил Костадинов.

При температура от 37 градуса Мейсън Маунт още в първата минута прати топката в мрежата на българите. Той се възползва от хубаво центриране отдясно, след което насочи топката в долния ляв ъгъл на безпомощния Димитър Шейтанов.

В петата минута Петко Христов бе на сантиметри от попадение. Централният защитник засече хубаво топката с глава, но капитанът Джей Дасилва изби на голлинията. От лагера на "трикольорите" имаха претенции, че топката бе минала вече голлинията, а също така, че играчът на Челси е играл с ръка.

Постепенно играчите на Стойков се окопитиха и в рамките на една минута пропуснаха три пъти да изравнят. В 21-ата минути Томислав Йорданов центрира отлично, но сантиметри не стигнаха на Кръстев да засече топката. При следващата атака удар на Тилев бе избит със сетни усилия в корнер, а при последвалото центриране Аарън Рамсдейл увисна, но ударът на Кръстев с глава мина покрай лявата греда.

Секунди след това реферът даде пауза на играчите, които се освежиха с вода. Активният Тилев получи картон, след като влезе остро в краката на противников състезател, а в 30-ата минута Шейтанов трябваше да се намесва. Стражът плонжира и изби с една ръка топката, която рикошира в противник.

Вратарят на Борнемут отново бе блестящ в 33-ата минута. Стражът с отличен рефлекс изби в корнер удар с глава на Петко Христов, а Васил Добрев не успя да нанесе удар след центрирането от корнер.

Играчът на Фулъм Райън Сесеньон пропусна да удвои в 35-ата минута, като от няколко метра стреля в аут. Рамсдейл спаси опит на Йорданов да прехвърли от 17 метра в 39-ата минута, а при следващата атака Лясков се пребори отляво, центрира отлично, Кръстев отново скочи най-високо, но за съжаление топката отново не попадна в целта.

Втората част започна, както и първата, с гол във вратата на родните национали. Този път Шейтанов спаси първата опасност секунди след почивката, когато пресече удар на Сесеньон, кълбото рикошира в Андреа Христов и излезе в корнер. В 48-ата минута англичаните направиха хубаво двойно подаване с главно действащо лице Сесеньон, който останал очи в очи с Шейтанов удвои.

Стойков смени Ковачев и Йорданов с Георги Янев и Станислав Иванов в 54-ата минута. Първите минути това даде резултат, тъй като топката бе повече в българския отбор, но с всяка изминала минута родните таланти губеха свежест и сила. Англичаните разчитаха на контраатака, като пропуснаха да завършат две-три бързи атаки. Няколко сантиметра не стигнаха на Калоян Кръстев да засече хубаво топката с глава, а Тилев пробва несериозен изстрел отдалеч.

Ивайло Клементов влезе на мястото на Добрев в 76-ата минута. Рикетс пък влезе вместо Сесеньон. Янев стреля високо над целта, а Найденов в 83-ата минута с глава не уцели вратата. В 85-ата минута България с основание иимаше претенции за дузпа за игра с ръка на Дасилва при центриране на Лясков.

Това ядоста шефа на БФС Боби Михайлов, който се обърна към хората на УЕФА. Босът на родния футбол имаше претенции, че за втори път норвежкия съдия не посочва бялата точка в мача.

Оставащите минути двамата нападатели на Манчестът Сити се появиха в игра, като раздвижиха атаката на англичаните, но без да има завършващ удар към нашата врата. Така България остана без гол и точка на европейско първенство до 19 години, записвайки седма поредна загуба, но предстоят две срещи, за да бъде променена тази негативна статистика.

Следващият мач на България е на 6 юли срещу Германия от 19:00 часа на стадион "Тенгиз Буржанадзе" в Гори. Последният двубой в групата е на 9 юли с Холандия, който също ще се играе в Гори.

БЪЛГАРИЯ  - АНГЛИЯ 0:2