Белгия стана първият полуфиналист на Евробаскет 2017

Националният отбор на Белгия за жени продължи със страхотното си представяне на Евробаскет 2017, след като записа четвърта поредна победа и се класира за полуфиналите на надпреварата. В Прага в среща от четвъртфиналите белгийките се наложиха над Италия със 79:66 (27:13, 19:20, 11:22, 22:11) и след като по-рано постигнаха три успеха в групата си, сега тимът на Филип Местдаг си осигури и място на световното първенство в Испания през следващата година, за което ще се класират първите 5 тима от шампионата на Стария континент.

Белгийките започнаха отлично срещата и още след края на първата четвърт имаха аванс от цели 14 точки при 27:13. Постепенно обаче Италия затегна защитата, като това бе особено видимо в минутите веднага след почивката и водени от Сесилия Дзандаласини, завършила с 23 точки, символичните гостенки се доближиха на само 2 точки от съперничките си 10 минути преди края. Последната четвърт обаче отново бе изцяло за белгийския тим, който след серия от 8:0 в първите 3 минути и 37 секунди на частта се откъсна с 10 точки напред и безпроблемно удържа аванса си.

Най-резулатна за Белгия бе Ема Меесеман с 28 точки, като към тях добави и 11 борби. Ким Местдаг добави 19 точки за успеха на Белгия, а със 17 приключи Ан Ваутерс. За Италия освен Дзандаласини силен мач направи Джорджия Сотана, която завърши със 17 точки. Алесандра Формика, дъщеря на бившата баскетболистка на Славия Сашка Александрова, приключи с 2 точки за италианския тим.

В първото си участие на полифинал на европейско първенство тимът на Белгия ще срещне победителя от срещата между олимпийския вицешампион Испания и Латвия.