Дюрант свали Кливланд от трона и върна титлата на Голдън Стейт (видео+галерия)

Кевин Дюрант изпълни задачата, за която дойде в Голдън Стейт миналото лято. Уориърс отново са шампиони на НБА, сваляйки от трона досегашния първенец Кливланд след 129:120 в петия мач от финалната серия и общ резултат 4-1. Този път не се стигна до миналогодишния кошмар, който калифорнийци изживяха, допускайки обрат след аванс от 3-1.

Именно Дюрант за пореден път в тези финали бе голямата разлика в полза на Уориърс и с подкрепата на Стеф Къри, както и с перфектно включване от пейката на Андре Игуадала, допринесе сериозно за това трофея "Лари О'Брайън" да остане в Оукланд за втори път в последните три сезона и за общо пети в историята на клуба.
Дюрант свали Кливланд от трона и върна титлата на Голдън Стейт
Кевин вкара 39 точки при впечатляващи проценти - 9/12 за 2 точки, 5/8 за 3 точки и 6/6 от наказателната линия, овладя 7 борби и направи 5 асистенции. Къри му помогна с 34 точки и 10 асистенции, докато Игуадала вкара 20 точки.

ЛеБрон Джеймс бе най-добър за Кливланд с феноменалните 41 точки, 13 борби и 8 асистенции. Кайри Ървинг вкара 26 точки, Джей Ар Смит остана с 25, а Тристан Томпсън най-сетне направи силен мач във финалите, макар и той да се оказа без особено значение - 15 точки и 8 борби.
Гостите от Охайо бяха напред в резултата след края на първата част, а това се случи благодарение на добра серия от 6 точки без отговор, която им даде аванс от 33:37 след 12 изиграни минути. Двама от основните играчи на домакините, както и един на Кливланд - съответно Кевин Дюрант, Клей Томпсън и Кевин Лав натежаха с по две лични нарушения още в началната четвърт.

Проблемите с нарушенията продължиха и през втория период, когато Дреймънд Грийн направи два бързи фаула в рамките на шест секунди, но това сякаш повлия като допълнителна мотивация на баскетболистите на Стив Кър. Малко след това Уориърс избухнаха със серия от 21-2 в рамките на четири минути и поведоха с 60:45 около три минути преди почивката, а на полувремето двата тима се прибраха в съблекалните при резултат 71:60, като междувременно напрежението взе връх и Дейвид Уест, Тристан Томпсън и Джей Ар Смит получиха технически нарушения преди почивката.
Агресивната игра на Кавс през третия период даде своя резултат и постепенно те сваляха разликата, за да се доближат само на 4 точки - 90:86 при оставащи 3:33 минути в тази четвърт. Голдън Стейт все пак се справи със силните минути на съперника и след тройка на Дюрант и добри моменти на някои от резервите си, водеше с 98:93 преди четвъртата част.
Домакините бързо си върнаха двуцифрената преднина след само три минути игра в последната четвърт - 108:98. Кавалиърс отново сваляха разликата под 10, а Уориърс бързо я връщаха там, за да удържат позицията си и напълно заслужено да стигнат до титлата след 129:120.