Грък спечели колоездачната обиколка на Витоша, при жените Анелия Карагьозян защити титлата

Гъркът Константинос Константинидис и Анелия Карагьозян станаха шампиони при колоездачите в тазгодишното издание на Обиколката на Витоша, известна още като Витоша 100. За Константинидис това е първо злато в дебютното му участие, а Карагьозян защити титлата си от миналата година, като записа третата си победа в престижното състезание.

ВИЖТЕ ТУК ФОТОГАЛЕРИЯ!

Началото на Обиколката бе дадено още в 6 часа в съботната сутрин от Татяна Георгиева, председател на Комисията за децата, младежта и спорта към Столична община и от Анна Пенчева, която от години е един от основните двигатели в организацията на Обиколката. Двете поздравиха участниците, като им пожелаха успех, да завършат без контузии и да останат с добри спомени от днешния ден. След това дългата колона колоездачи се източваше през старта повече от 5 минути към бул. "България" в посока Бояна и после нагоре по пътя към Златните мостове.

Финал на колоездачите в обиколката на Витоша

Константинидис наложи неудържимо за останалите темпо още към средата на трасето, а на 75-ия километър вече водеше с повече от минута пред останалите, което му позволи да финишира необезпокояван като шампион с време 4.20:30 часа. Втори, на минута и половина, се нареди Емил Стойнев, а бронзът е за финиширалия девет минути след шампиона Владислав Гюров, изпреварил в инфарктен финален спринт Лъчезар Ангелов.

"За първи път стартирам тук и съм щастлив, че в дебюта станах шампион. Трасето е добро, допадна ми. Най-трудно ми бе в самото начало. Миналата година бях отново в България и участвах в друго прекрасно събитие от София Ц Европейска столица на спорта - Ултрамаратона "Софийски манастири", където за малко изпуснах победата", заяви щастливият шампион днес.

Това е трети случай в историята, когато чужденец печели Обиколката. Преди днешното злато на гърка, два пъти - през 2013 и 2014, триумфираше белгиецът Уолтър Клеп.

При жените Анелия Карагьозян бе още по-убедителна в превъзходството си, като 25 километра преди финала водеше с цели 18 минути пред останалите. В крайна сметка Анелия защити титлата си от миналата година с резултат 5.41:02 часа, втора с 6.00:58 часа остана Ася Борисова, а с третото място Лили Ангелова (6.21:46 часа) повтори класирането си от миналата година. Средната скорост на шампиона при мъжете бе 23 км/ч., а при жените - 18 км/ч.

"Това е шестото ми участие във Витоша 100 и съм много радостна, че печеля за трети път. Защитих титлата си от миналата година, но сега трасето бе по-дълго, по-кално и по-трудно, което допълнително ме амбицира. Успехът се дължи на много часове колоездене" каза шампионката.

Тази година сред участниците в 34-тото издание на Обиколката има представители на 24 държави - с три повече от миналото лято, като броят на чужденците бе над 70. Общо над 2500 са участниците във всички изпитания, а само колоездачите записани за старт са близо 1700. Новото в това издание бе лекото удължаване на маршрута с няколко километра, за да може той да се доближи максимално до 100-те км. Отново по трасето бяха изградени 12 освежителни и подкрепителни пункта. Най-млад сред записалите се участници е 9-годишният колоездач Борил Иванов, а най-възрастен е 74-годишният Веселин Беремлийски, който ще стартира на 200-километровия дуатлон.

И тази година Обиколката на Витоша е част от инициатива София2018 - Европейска столица на спорта и едно от най-важните събития в календара на инициативата. Проектът има за цел да популяризира активния начин на живот, добрите практики, програми и събития с акцент върху масовия спорт, спортът близо до дома и върху значението на физическата активност като приоритет в живота на хората от различни общности, възрасти и социални слоеве.

"За Столична община и проекта София2018 е много важно да има повече подобни събития. Инициативата Европейска столица на спорта е насочена точно към масовия спорт, към активния начин на живот и Обиколката на Витоша е прекрасна възможност всеки да отправи едно ново предизвикателство към самия себе си," заяви Татяна Георгиева.

Проявата е обявена за "състезание без боклук", поради което участниците бяха приканени да си носят свои бутилки за вода, да не използват пластмасови чаши за еднократна употреба и да прибират отпадъците си по време и след състезанието. В зоната на старт/финала организаторите са подготвили сетове с приятни изненади, игри и забави, където участниците ще могат да релаксират, а гости и зрители да прекарат приятни часове.

В полунощ тази вечер стартира състезанието и при скороходците.