Полпозишън от MotoGP в Барселона далеч не гарантира победа

Този уикенд предстои седмият кръг от календара на MotoGP в Барселона, а статистиката сочи, че последният пилот, който е стартирал от полпозишън и впоследствие се е качил на най-високото стъпало на подиума, е Хорхе Лоренсо, а това се случва преди седем години. Единственият друг пилот, който осъществява това в новата история на шампионата, е Валентино Роси през 2006-а. И двамата пилоти правят това с Yamaha, които имат два пъти повече победи в сравнение с основния конкурент Honda. Последният подиум в Каталуня за Ducati пък е от 2010 година (Кейси Стоунър).

Миналата година в Барселона моментният лидер в класирането Маверик Винялес със Suzuki записа най-бързата обиколка по време на състезанието и стигна до първото си четвърто място в кариерата си в кралския клас. Първото място на Валентино Роси тогава бе и последната му победа в MotoGP.

Състезанието в Италия преди броени дни пък бе едно от най-оспорваните всъщност. Андреа Довициозо с Ducati записа първата си победа на "Муджело", повеждайки малко след като състезателната дистанция бе преполовена. Десетият финиширал Яноне обаче бе с изоставане от само 15.502 секунди спрямо победителя, което е най-малката разлика в топ 10 без състезанието да е спирано. Само на два пъти състезанието е било с по-малка разлика в топ 10 – в Австралия (2000-а, 12.582 секунди) и в Чехия (1996-а, 13.776 секунди), но при тези случаи е имало рестарт заради инцидент на пистата.

Италианецът с Ducati стана четвъртият победител от началото на сезона тази година, а това предвещава още един интересен сезон подобно на изминалия. За последен път, когато четирима различни пилоти постигнаха победи от първите шест кръга, бе през 2008 година – Кейси Стоунър, Дани Педроса, Хорхе Лоренсо и Валентино Роси.

Новобранецът Зарко продължава силното си представяне и със седмото си място на "Муджело" вече придоби актив от 64 точки. Само веднъж в ерата на MotoGP пилот, който дебютира в сателитен отбор, е имал повече точки към този момент от шампионата, и това е Кейси Стоунър.

Лидер към момента е новият пилот на Yamaha Маверик Винялес със 105 точки, следван от Андреа Довициозо със 79 и Валентино Роси със 75.