Кралят на Европа е само един - Реал Мадрид! (видео+галерия)

Хищникът Кристиано Роналдо и Реал Мадрид продължават да пишат история. Кралският клуб стана първият тим в Шампионската лига, който успя да защити трофея си. "Лос Бланкос" разпиляха с 4:1 Ювентус пред 75 000 зрители на "Милениум Стейдиъм" в Кардиф. Така за първи път от 1990 година, когато Милан запази Купата на европейските шампиони, един отбор защитава трофея си, но от създаването на Шампионската лига през 1992 година нямаше такъв.

Кой друг, ако не тоталният хегемон в надпреварата ще го стори. Реал спечели легендарната 12-та титла на Европа, като дръпна с цели пет на преследвача Милан (7).

Кристиано Роналдо (20, 64), Кеземиро (61) и Марко Асенсио (90) бяха точни на мадричани, докато Марио Манджукич с красив гол бе изравнил в 27-ата минута.

Реал Мадрид разпиля Ювентус! Роналдо и компания с 12-а! Най-добрият футболист в света за миналата година бе избран за играч на мача, като почти сигурно си гарантира пета "Златна топка" в своята кариера. CR7 стана за пети пореден път голмайстор (б.а. общо за шести) на турнира с 12 попадения, като последните десет от тях той вкара в последните пет мача - 5 срещу Байерн (Мюнхен) на четвъртфинала, 3 срещу Атлетико Мадрид на полуфинала и два във финала, във вратата на легендата Джанлуиджи Буфон, който за трети път се размина с най-ценното клубно отличие в света, след като вече бе губил през 2003 г. и 2015 г.

Реал Мадрид разпиля Ювентус! Роналдо и компания с 12-а!
За съжаление на Старата госпожа и тифозите на клуба Ювентус загуби пети пореден финал за последните 20 години, като изравни Бенфика по този показател, а също така подобри своя рекорд от шест загубени финала и вече има седем поражения от девет финала. Няма друг клуб с толкова поражения в мача за трофея.

Двата клуба имат по шест финала в ШЛ, но Юве спечели един през 1996, като загуби през 1997, 1998, 2003, 2015 и 2017, докато Реал има шест победи от шест - 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017. Първият и последният пък бяха срещу Ювентус, който се размина с легендарен требъл, след като вече си гарантира исторически трети пореден дубъл на Апенините.

Великият Реал Мадрид записа първи дубъл - титла в Испания и на Европа, от 1958 година, като общо за трети път в своята история завършва сезона с двете отличия във витрината си. Освен това, момчетата на Зидан се разписаха в 65-и пореден мач, като за последно отборът не вкара в полуфинала-реванш от Шампионската лига през миналата година срещу Манчестър Сити (0:0) на "Сантиаго Бернабеу".

Старата госпожа излезе с титулярния си екип и схема 4-2-3-1, като в своя мач № 100 в турнира Даниел Алвеш играеше с Дибала и Манджукич зад Игуаин. Максимилиано Алегри нямаше проблеми с контузии, като разчиташе на своя капитан Буфон на вратата, който мечтаеше да стане най-възрастният капитан, вдигал този трофей над главата си. Най-добрата защита в Европа за този сезон бе в каре Бардзали, Бонучи, Киелини, Алекс Сандро, а Кедира и Пянич действаха пред тях.

Зинедин Зидан взе решение Иско да играе, а Гарет Бейл остана на пейката. Шампионът на Испания започна в схема 4-3-1-2, като Роналдо и Бензема водеха атаката, а отборът играеше в лилаво.

Правещият страхотен сезон Даниел Карвахал се завърна в игра след контузия. Той заедно с Варан, Серхио Рамос и Марсело бяха защитниците пред Навас. Тони Кроос, Каземиро и Модрич бяха останалите титуляри на Реал.

Тифозите на Ювентус вярваха в требъла, като надъхаха своите любимци със следната хореография: "Сега е моментът!" Звездите на отбора също вярваха, че е дошъл техният момент и започнаха отлично срещата.

Юве стартира по-силно, като Гонсало Игуаин с глава във втората минута стреля в ръцете на Навас. При следващата атака аржентинецът подпали ръцете на стража с мощен удар от 22 метра. Отново Навас трябваше да спасява в 7-ата минута, когато Пянич стреля остро от границата на наказателното поле.

В следващите минути играта се изравни, а при първата си добра атака Реал поведе. Това се случи в 20-ата минута, когато Дибала навързва двама защитници, Дани Алвеш се подхлъзна и му попречи, а от това се възползваха испанците, които направиха светкавична контраатака. Топката стигна до Роналдо, който изведе връхлитащия на скорост отдясно Карвахал. Последният върна топката към португалеца, а той без да се бави стреля, топката се отклони в Бонучи и спря в мрежата на Буфон.

Носителят на "Златната топка" пък записа пореден рекорд, ставайки първият футболист вкарал в три различни финала на Шампионската лига. Попадението бе под № 500 за Реал в турнира, а също така общо 11-то за Кристиано през този сезон.

Тимът от Италия не се стресна, като започна веднага да търси равенството, което дойде в 27-ата минута. Бонучи изведе с дълъг пас Алекс Сандро, който центрира от въздуха, Игуаин спря топката на гърди и подаде на Манджукич. Хърватинът пък изравни с красиво изпълнение. Той опита акробатичен удар, който прехвърли Навас, като вкарва във втори финал в Шампионската лига, след като бе сторил това и през 2013 година.

До края на първата част липсваха голови положения, но двата отбора играеха напълно открито и на висока скорост.

Втората част обаче започна с тотален превес на "лос бланкос". Тимът на Зизу вдига оборотите, като не остави шансове на Юве да играе с топката. Така в 61-ата минута Каземиро матира Буфон с изстрел от над 25 метра. Той засече избита от защитата "бианконерите" топка след удар на Кроос. Бразилецът стреля силно, но имаше късмет, че коженото кълбо се отби в крака на Кедира и влезе неспасяемо в мрежата "бяло-черните". Попадението бе негово второ в тази кампания, след като на осминафинала вкара на Наполи.

Този път Реал не даде шанс на Юве да се осъзнае, като 180-секунди след това феновете на "кралете" бяха в екстаз. Поредната бърза атака отдясно мина през Карвахал, Модрич центрира, а Роналдо отблизо нокаутира Буфон с нов гол. Попадението бе негово №600 в кариерата и общо 105-о в Шампионската лига (рекорд), като в последните пет сезона той е отбелязал 67 гола в турнира, а общо за "лос бланкос" се е разписвал 406 пъти.

Куадрадо и Маркизио се появиха за Юве, но тимът на Алегри просто вече беше в шок. Колумбиецът дори си изпроси два жълти картона, като остави Старата госпожа с 10 човека в 83-ата минута. Секунди по-рано Сандро с глава бе близо до това да върне едно попадение.

В последната минута резервата Асенсио вкара четвърти гол във вратата на Буфон, който бе допуснал само три попадения в цялата надпревара. Младокът завършва сезона с 10-и гол във всички турнири и общо трети в ШЛ.

По този начин най-добрата атака в турнира триумфира срещу най-добрата защита в надпреварата. Звездите на Зидан имаха 32 гола преди срещата, докато торинският гранд бе допуснал само три пъти топката в своята мрежа. Зизу пък стана първият треньор, който печели два пъти поред Шампионската лига. Последният наставник с два поредни триумфа бе Ариго Саки с Милан - 1989 г., и 1990 г., когато турнирът се казваше Купата на европейските шампиони.

Световният шампион с Франция през 1998 година вече има четири успеха в Шампионски лига с Реал. Освен последните две, негов гол донесе деветата и беше помощник на Карло Анчелоти при десетата за клуба.
Разочарованието на Буфон и звездите на Ювентус бе огромно, но просто грандът от Мадрид с отлично второ полувреме доказа, че Кралят в турнира на шампионите е само един! А неговото има е РЕАЛ МАДРИД! Лидерът на "кралете" Кристиано Роналдо пък вече четири пъти е печелил турнира.

Реал Мадрид разпиля Ювентус! Роналдо и компания с 12-а! Триумфите на РЕАЛ МАДРИД в КЕШ/ШЛ - 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017!

За четвърта поредна година най-ценният клубен трофей остава Испания, като три пъти е бил в Мадрид и един път в Барселона. С този успех Испания остана лидер в надпреварата със 17 отличия, като дръпна с пет на Италия и Англия, които имат по 12 успеха. Именно италианските клубове имат най-много поражения във финалите, вече 16, което е с пет повече от тези загубени от тимовете в Примера дивисион (11).