България не издържа срещу Турция в София (видео + галерия)

Волейболистките от националния отбор на България не успяха да издържат и да надделеят над силния тим на Турция на турнира в Група С от квалификациите за световното първенство за жени през 2018 година в Япония, на който сме домакини в София. Момичетата на селекционера Иван Сеферинов отстъпиха драматични на туркините с 2:3 (25:23, 23:25, 23:25, 25:13, 13:15) в рещаващ си 4-и мач на турнира, игран тази вечер в пълната столичната зала "Христо Ботев".
България - Турция
По този начин българските "лъвици" останаха на второ място във временното класиране с 3 победи, 1 загуба и 10 точки, след което стана ясно, че почти сигурно ще трябва да играят на допълнителна квалификация за Мондиала догодина. От друга страна Турция вече е еднолично начело с 4 победи от 4 мача и 11 точки, с което почти сигурно спечели виза за шампионата на планетата през 2018-а. Утре (4 юни) в последния ден на турнира България ще играе срещу аутсайдера Косово, а Турция ще спори с Черна гора. Двата мача са съответно от 20,00 и 15,00 часа.
Първият гейм на решаващата среща започна отлично за българките, които поведоха с 3:0 след атака на Емилия Николова последвана от контра и страхотен блок на Христина Русева. Постепенно Турция изравни при 5:5 след атака-пайп на Нериман Йозсьой и контра на Гьозде Кърдар. Техническото прекъсване пък дойде при 8:6 за туркините след блокада на Еда Ердем и контра през центъра на Кюбра Акман. Разликата леко нарасна до 10:7 след контра на Кърдар, но "лъвиците" веднага изравниха при 11:11 след отлични изяви на Елица Василева. Турция моментално си върнаха преднината при 13:11 след контра на Ердем. "Трикольорките" отново стигнаха до ново равенство при 13:13 след нови две атаки на Ели Василева. Втората техническо прекъсване пък дойде при 16:14 за момичетата на Джовани Гуидети след блок-аут на Йозсьой и неразбирателство в българския тим. Въпреки усилията на българките, Турция продължи да води до 19:17. Независимо от тайм-аута за Иван Сеферинов, резултатът стана 21:18 след атака в аут на Доби Рабаджиева. Стигна се до поредно равенство при 22:22 след нови две атаки на Супер Ели. България стигна до геймбол при 24:22 след контри на Нася Димитрова и Еми Николова и в крайна сметка взе гейма с 25:23 след нова силна атака на Ели Василева.
В началото на втората част Турция дръпна бързо с 3:0 след атака на влязлата като резерва Мерием Бьоз, контра на Кюбра Акман и аут на Еми Николова. Туркините запазиха предимството си до 8:6. Последва успешна атака на Гьозде Кърдар и 9:6. Играта продължи точка за точка до 12:9, след което България стигна до 12:12 след две силни атаки на Еми Николова и дори поведоха с 13:12 след блок на Ели Василева. Въпреки тайм-аута за Джовани Гуидети, разликата леко нарасна до 15:13 след нова силна атака на Супер Ели и 16:14 след сервис в аут на туркините. Турция изравни при 17:17 след блок-аут на Кърдар и блокада на разпределителката Наз Айдемир. Равенството се запази до 22:22, след което Турция стигна до геймбол при 24:22 след успешна атака на Нериман Йозсьой и блок на Кърдар, след което затвори частта в своя полза при 25:23 след атака от краче на Еда Ердем.
И третия гейм стартира по-добре за турските волейболистки, които поведоха с 5:2 след атака и блок на Нериман Йозсьой и ас на Кюбра Акман. Разликата се запази до 8:5, след което България изравни при 8:8 след отлични изяви на Христина Русева. Двата тима продължиха равностойно, като на няколко пъти си разменяха водачеството в резултата, за да се стигне до 16:15 за Турция след атака на Мерием Бьоз. Последваха две отлични блокади на Еда Ердем - 18:15 и тайм-аут за Иван Сеферинов. Това даде ефект и "лъвиците" обърнаха до 19:18 в своя полза след две атаки на Еми Николова, блок на Доби Рабаджиева и ас на Лора Китипова. Въпреки прекъсването за Джовани Гуидети, последваха блокада на Русева и нова директна точка от сервис на Китипова и 21:18. Туркините, все пак, съумяха да изравнят и да дръпнат с 22:21 след две блокади на влязлата като резерва Бахар Токсьой-Гуидети. Атака на Доби Рабаджиева и контра на Еми Николова и 23:22 за България. В крайна сметка Турция измъкна гейма с 25:23 след атака на Ханде Баладън и грешка на Ели Василева.
Четвъртата част започна с 2:0 за България след атака на Нася Димитрова. Разликата се запази до 8:6. Преднината на "лъвиците" стана 11:8 след ас на Ели Василева. Независимо от усилията на туркините, предимството се запази и дори се увеличи до 16:11 след блок на Доби Рабаджиева, грешка на Ханде Баладън и ас на Лора Китипова. Българките продължиха със силната си игра и резултатът стана 20:12 след нови две отлични блокади на Христина Русева и грешка на Турция. България спечели гейма с разгромното 25:13 след нова атака на Ели Василева, с което вкараха мача в тайбрек.
Петият решителен гейм тръгна по-добре за туркините, които дръпнаха бързо с 4:1 след три поредни блока на Кюбра Акман, което накара Иван Сеферинов да вземе тайм-аут. Въпреки това, нова блокада на Акман и 5:1. Размяната на полетата дойде при 8:2 за Турция след две грешки на българските момичета. "Лъвиците" реагираха и намалиха до 13:10 след силни изяви на Емилия Николова и Ели Василева в атака и серия от отлични сервиси на  Доби Рабаджиева, а след това до 14:13. Все пак, турският тим измъкна тайбрека с 15:13 след грешка от сервис на влязлата като резерва Гергана Димитрова, а с това и мача с 3:2.
Най-полезна за българския тим стана капитанката Елица Василева с 24 точки (4 блока, 1 ас, 50% ефективност в атака и 38% перфектно посрещане). Емилия Николова добави още 21 точки (2 блока и 45% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха. За туркините Нериман Йозсьой (4 блока, 41% ефективност в атака и 23% перфектно посрещане) и влязлата като резерва Мерием Бьоз (1 блок и 47% ефективност в атака) реализираха по 15 точки.
БЪЛГАРИЯ - ТУРЦУЯ 2:3 (25:23, 23:25, 23:25, 25:13, 13:15)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 4, Емилия Николова 21, Добриана Рабаджиева 13, Елица Василева 24, Христина Русева 17, Нася Димитрова 9 - Мария Филипова-либеро (Мария Данчева, Гергана Димитрова 1)
Старши-треньор: Иван Сеферинов
ТУРЦИЯ: Наз Айдемир 3, Седа Асланюрек, Гьозде Кърдар 13, Нериман Йозсьой 15, Кюбра Акман 10, Еда Ердем 14 - Хатидже Йорге-либеро (Бахар Токсьой-Гуидети 3, Гюлдениз Йонал, Ханде Баладън 4, Чаала Акън, Мерием Бьоз 15)
Старши-треньор: Джовани Гуидети.

Снимки: МАРИН МАРИНОВ, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ТУРЦИЯ 2:3 - ТУК!!!