17-годишен стана шампион в Созопол

17-годишният Мариян Стоянов от Казанлък поднесе голямата изненада на втория турнир от веригата Weekend Tour за 2017 година, който се проведе в Санта Марина Созопол. Тийнейджърът победи някои от най-утвърдените имена в аматьорския тенис, спечели първото място и даде заявка за блестяща спортна кариера.

За турнира в Созопол се записаха 32 мъже, 14 жени и 16 смесени двойки от цяла България. Някои предпочетоха да дойдат със семействата си още в четвъртък, като комбинираха почивните дни. В петък повечето участници се бяха настанили и взеха участие в свободните тренировки на кортовете. Всички бяха очаровани от условията за игра, които предлага комплексът.

В съботния ден започнаха квалификациите в групите при мъжете и жените. Най-голямата изненада поднесе Иво Недков, който отпадна още в групите, след като записа загуби от Пламен Димитров (Бургас) и Живко Тодоров (Сливен). Най-интересни мачове предложи 7-а група, в която Мариян Стоянов, Матс Налсен и Пламен Любенов записаха по две победи. Като първи от групата с най-добра геймова разлика излезе Мариян, побеждавайки категорично Христо Германов, а като втори, за осминафиналите се класира варненецът Пламен Любенов. На третото място с най-лоша геймова разлика остана венецуелецът с български паспорт Матс Налсен, за когото остана утехата, че ще участва в смесените двойки.

За неделния ден организаторите бяха дали малко повече време за почивка на финалистите. В първият кръг изненади липсваха, като единствено Пламен Любенов като втори от групите, успя да пробие до втори кръг след победа над своя съименник от Бургас Пламен Димитров. В следващия кръг той поднесе една от големите изненади, отстранявайки със 7:5 победителя от първия турнир за годината Милен Балтов. На полуфиналите той се изправи срещу Веселин Димитров, с когото сътвориха истинско зрелище. След близо час и половина игра Пламен се класира за финала след победа с 7:6. В другата част на схемата още във втория кръг един срещу друг се срещнаха основните фаворити и носители на титлата в Созопол – Никос и Красимир Минтов. Никос видимо бе вдигнал формата си от турнира в Сандански и успя да победи с 6:3. На полуфиналите Никос имаше видимо по-лесна задача срещу друг представител на град Казанлък - 17 годишния Мариян Стоянов. Никос направи два пробива още в самото начало и поведе с 5:2 и точно когато всички очакваха той да затвори лесно мача срещу далеч по-неопитния си съперник, той се пречупи и допусна изравняване. Последва размяна на геймове и съвсем закономерен тайбрек. В него Мариян показа изключителна психика и постави на колене шампиона от 2015 г. Така до финала достигнаха първият и вторият от 7-а група. Във финалната среща Пламен бе видимо по-изтощеният от двамата, а в същото време Мариян бе натрупал самочувствие след победата в групата, а и тази срещу Никос на полуфинала. След 6:3 Мариян стана най-младият шампион на Weekend Tour до момента.

Също както при мъжете и при жените фаворитките се класираха след лесни победи в първи кръг. На полуфиналите Диана Митева отстрани Викторя Станчева с 6:3, а Анелия Тенева победи Цветелина гочкова с 6:4. Така за финала се класираха двете най-опитни в турнирите на Weekend Tour. В него въпреки, че Анелия бе на предела на силите си, тя успя да победи по категоричен начин с много добре насочени топки - 6:2.

Шампионите при мъжете и жените получиха и голямата награда осигорена от домакините - уикенд за двама в "Св. Иван Рилски" – Банско. Също така получиха и ваучери за пазаруване в "Баболат", осигурени от генералните спонсори на уикенд турнирите.

При смесените двойки символични победители станаха Христо Калоянов и Силвия Драгийска, след отказ от страна на Анелия, за да може да запази силите си за финала при жените. И двете двойки, както и останалите финалисти, получиха ваучери за пазаруване в магазините на Баболат.

Вижте всички резултати от турнира

Следващият кръг на Уикенд Тур е седмичният турнир в Грийн Лайф в края на юни. За там вече 15 семейства са заявили своята тенис почивка като местата за настаняване се изчерпват бързо. Форматът на игра е 2 от 3 сета, мачовете в групите ще се играят по един на ден, което ще позволи на участниците една пълноценна почивка със семейството в уютната обстановка на комплекса. Ако и вие обичате тениса и искате да премерите сили с нови опоненти и да завържете нови запознанства, Уикенд Тур е най-лесният начин! Вижте програмата на турнирите до края на 2017 тук: www.weekendtour.bg