Летящ старт за Пиронкова на "Ролан Гарос"

Първата ни ракета при дамите Цветана Пиронкова победи с 6:0, 6:4 германката Мона Бартел в мач от първия кръг на "Ролан Гарос". На Корт №4 Пиронкова не даде гейм на съперничката си в първия сет, а във втория изоставаше с 1:4, но направи серия от 5 поредни гейма по пътя към успеха. Цвети е 77-а в ранглистата в момента и има да защитава доста точки, след като миналата година достигна до 1/4-финалите в Париж. 29-годишната Пиронкова имаше две загуби от два мача срещу Бартел досега - 3:6, 3:6 на 1/4-финалите в Хобарт и 5:7, 6:7 (4), 1:6 в първия кръг на US Open през 2015 година. Днес двете премериха сили за първи път на клей. 50-ата в ранглистата германка отпада за трети пореден път в първия кръг на "Ролан Гарос".

Четири поредни точки позволиха на Пиронкова да направи пробив на 30 още в първия гейм в мача. Българката затвърди пробива без особени трудности и поведе с 2:0. Последва маратонски трети гейм, в който Пиронкова все пак успя да прекърши съперничката си и да реализира нов пробив, като последната точка в този гейм бе двойна грешка на германката. С гейм на 30 Пиронкова поведе с 4:0. С великолепен завършващ удар от бекхенд при 30:40 Пиронкова спечели за трети път от началото на мача подаването на германката и авансът й вече бе повече от сериозен - 5:0. В гейма, в който сервираше за сета, Цвети трябваше да отразява брейкпойнт, но се справи и затвори частта с 6:0.

Вторият сет не започна добре за Цвети. 29-годишната пловдивчанка за първи път от началото на срещата загуби гейм, в който имаше началния удар, а това позволи на германката да поведе с 3:0. Пиронкова прекъсна серията на 26-годишната германка, печелейки гейм за 1:3, но след това Бартел бързо взе следващото си подаване за 4:1. Последва тежък сервис-гейм за Цвети, но тя успя да се пребори за него, въпреки че изоставаше с 0:40. Веднага след това Цвети успя да пробие и да стопи преднината на противничката си до 3:4. Пиронкова бе в подем и нов пробив й даде шанс да сервира за място във втория кръг при 5:4. С гейм на 15 българката сложи точка на спора и си гарантира участие в следващата фаза.

Двубоят днес продължи 1 час и 11 минути, като двете тенисистки записаха по 1 ас и по 2 двойни грешки. Пиронкова загуби веднъж подаването си и реализира 5 пробива срещу 26-годишната германка.