Лукойл Академик отново е шампион на България

Отборът на Лукойл Академик спечели трета поредна титла в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер възпитаниците на Тони Дечев спечелиха при визитата си на Берое (Стара Загора) с 83:76 (22:18; 26:14; 20:20; 15:24) и по този начин затвориха финалната серия при резултат 3:1 победи.

Дани Гибсън беше най-резултатен за Академик - 30 точки, а Джером Бийн и Асен Великов добавиха съответно по 16 и 9 точки.

Брандис Рос отбеляза 21 точки за старозагорци, а Тихомир Желев и Аарън Джоунс завършиха съответно с по 16 и 15 точки.

Гостите от Правец спечелиха първата спорна топка, но в следващите три нападения на „студентите“ Корниенко пропусна, докато Берое стартира ударно и след само 1:12 минути игра домакините вече водеха с 8:0. Тони Дечев бе принуден да вземе прекъсване, а веднаха след подновяването на играта шампионите се отпушиха след тройка на Гибсън. Последва нова тройка за Лукойл, след като Корниенко успя от четвъртия си опит за стрелба, но в следващите минути високото темпо и напрежението оказаха сериозно влияние върху качеството на играта и пропуските завладяха терена. По-добре в създалата се ситуацият се ориентираха гостите, които стигнаха до пълен обрат – 20:18 след тройки на Великов и Димитров, като в оставащите 60 секунди и Корниенко се разписа за 22:18 в полза на Академик след 10 минути игра.

Преднината на „студентите“ продължи да се покачва и в началото на втория период, като за по-малко от 120 секунди игра преднината на шампионите вече бе двуцифрена – 30:18, а същевременно баскетболистите на Берое не приличаха на себе си и не се виждаше как ще се върнат в мача. Единственият светъл лъч бе красива забивка на Джоунс, но под другия кош Великов, Корниенко и Иванов продължаваха наказателната акция от далечно разстояние и разликата стана убийствена – 41:20 при 3:32 минути до почивката. Всичко това внесе измамно спокойствие в редиците на Академик, което откри възможност пред старозагорци да се съвземат със серия от 8:0, а краят на първото полувреме дойде при пасив за домакините от 16 точки – 32:48.

Първите пет минути на третата четвърт преминаха изцяло под диктовката на „студентите“, които отново стигнаха до преднина от 20 точки – 54:34. Точно в този момент Асен Великов извърши ненужно грубо нарушение срещу Рос, което за малко да прерастне в масово сбиване на терена. Това амбицира старозагорци, които само за няколко минути съкратиха пасива си до 10 точки – 52:62 след тройка на Шейн Гибсън, но до края на частта гардът на Лукойл Дани Гибсън се развихри и преди началото на последната четвърт разликата отново бе 16 точки – 68:52 в полза на гостите.

Облаците над Берое се сгъстиха още повече в началото на заключителната четвърт, след като Шейн Гибсън извърши четвъртото си лично нарушение. Въпреки това, домакините продължиха да се борят с всички сили и след малко повече от три минути игра интригата отново се завърна с пълна сила – 65:74, като с основна заслуга беше Джоунс, който наниза осем поредни точки. Тони Дечев опита да спре устрема на старозагорци и взе прекъсване, но това не помогна и разликата продължи да се топи – 70:76 след красива акция на Желев и Николов при оставащи 3:52 минути. В оставащото време силите на домакините не стигнаха, като момчетата на Любомир Минчев изпуснаха няколко златни шанса да стигнат до пълен обрат и последния съдийски сигнал подпечата поредната титла в Националната Баскетболна Лига за Лукойл Академик - 83:76.

Берое – Лукойл Академик 76:83 (18:22; 14:26; 20:20; 24:15)

Берое: Рос 21, Николов 2, Тешия 2, Гудул 8, Гибсън 10 (Алексиев 2, Желев 16, Джоунс 15)

Лукойл Академик: Зак 6, Аврамов, Корниенко 8, Гибсън 30, Захариев (Бийн 16, Иванов 6, Великов 9, Димитров 8)