Хъдърсфийлд влезе в Премиър лийг след драма с дузпи и 45 години чакане

Отборът на Хъдърсфийлд е последният нов член в Премиър лийг за сезон 2017/18, след като надделя над Рединг в над 120-минутна битка на стадион "Уембли". Редовното време и продълженията завършиха 0:0, а при дузпите "териерите" триумфираха с 4:3. Хъдърсфийлд спечели най-скъпия мач във футбола, тъй като класирането им в елита на Англия сериозно ще повиши приходите им от телевизионни права. Отборът е трикратен шампион на Англия от далечните 1924, 1925 и 1926 година. Тимът на Давид Вагнер ще дебютира в Премиър лийг, след като запоследно клубът беше част от елита през далечната 1972 година. Изключително любопитно е, че "териерите" се класираха във Висшата лига, след като в редовния сезон на Чемпиъншип завършиха с отрицателна голова разлика. Нюкасъл и Брайтън си извоюваха директна промоция преди няколко седмици.

Тимът от Западен Йоркшир започна настървено и пропусна да поведе в първите минути. В петата минута Аарън Мой центрира от фал, а Микаел Хефеле беше оставен да стреля с глава от четири метра. Германският бранител не успя да уцели вратата, насочвайки на сантиметри от гредата. В десетата минута зрителите на "Уембли" видяха грандиозен пропуск. Томи Смит направи хубав рейд, Елиас Качунга насочи остра топка ниско към далечния ъгъл, където Изи Браун пропусна от по-малко от два метра на празна врата. "Кралските поданици" се съвзеха след първите десетина минути и изравниха играта. До края на полувремето липсваха сериозни голови положения.

След почивката двата тима действаха по-опознавателно и предпазливо. В 58-ата момчетата на Яп Стам създадоха първата си голяма голова опасност пред вратата на съперника. Грабан стреля от удобна позиция, но не беше достатъчно прецизен срещу вратаря. В 60-ата "териерите" имаха претенции за дузпа, неуважени от съдията. В 76-ата Нахки Уелс получи топката на десетия метър от голлинията, но пропусна, след като кълбото не му дойде по най-удобния начин. Във втората добавена минута Крис Гънтър пропусна да вкара победен гол, след като с глава насочи над гредата.

В двете 15-минутни продължения двата тима внимаваха повече в защита и рядко застрашаваха двамата вратари. В 116-ата минута Уелс стреля опасно до гредата, а секунди по-рано страничният съдия пропусна да вдигне флага за засада. При дузпите Хъдърсфийлд първи направи грешка. Германският бранител Хефеле не успя да излъже вратаря, пропускайки втората дузпа за своя тим. Рединг не успя да реализира четвъртата и петата дузпа, за да дойде мигът на друг германец - Кристофер Шиндлер, който се разписа за крайното 4:3.