Ново шоу с марка "Дунав", русенци удариха Локо (Пд) в битката за четвъртото място (видео)

Чудото в Първа професионална лига Дунав (Русе) сътвори пореден спектакъл. В истинска голова фиеста от 35-ия кръг на майсторската ни група тимът на Веселин Великов спечели с 4:3 гостуването си на Локомотив (Пловдив), явяващо се пряка битка за четвъртото място в крайното класиране.

Русенци първи поведоха в срещата чрез Ненов в 22-ата минута и нито веднъж до нейния край не се оказаха догонващи в резултата. Мартинович изравни в 44-ата, преди малко след подновяването в играта - в 52-ата, Аясс отново да даде аванс за гостите.

Камбуров изравни от дузпа в 54'-ата, а пет по-късно Будинов повтори упражнението в противниковата врата. Костадинов заби четвърти гол в 84-ата минута, преди в даденото от съдията продължение Мартинович да оформи крайното 3:4 с второто си попадение в срещата.

По този начин, кръг преди края, Дунав вече еднолично заема четвъртата позиция във временното класиране с актив от 52 точки. Локомотив остана пети с три по-малко. При определени обстоятелства "драконите" не само ще запишат историческо класиране в Първа лига, но и ще имат възможност да играят бараж с Верея за участие в Лига Европа наесен.

Още с първия съдийски сигнал Локомотив и Дунав погледнаха смело към противниковата врата и положенията се наредиха едно след друго. В 22-ата минута Васил Шопов центрира отдясно, Юлиян Ненов изпревари защитник в черно и с много хубав удар “препарира” Илко Пиргов. Точно след половин час игра тимът на Веселин Великов можеше да удвои аванса си, но вратарят на домакините се намеси блестящо след много хубав удар на Мирослав Будинов.

В 40-ата минута играчите на Войн Войнов можеха да изравнят резултата, но капитанът Мартин Камбуров направи неприсъщ за него фрапантен пропуск. Останал сам, очи в очи със Станислав Антонов, абсолютният голмайстор на “черно-белите” не само че се полакоми и не подаде на напълно свободния вляво Дино Мартинович, но и неуспешно прехвърли стража на “драконите”.

Четири минути по-късно обаче настойчивостта на шампионите на България за 2004 година все пак бе възнаградена. Локомотивци проведоха атака като по учебник, а извеждащият пас на Пауло Серджо и поемането и завършващият удар на Мартинович бяха от най-висока класа. Така, на почивката, двата отбора се прибраха при равен резултат - 1:1.

Малко след подновяването на играта - в 52-ата минута, Самир Аясс се разходи необезпокояван пред наказателното поле, Умарбаев не се постара да го спре и миг след това футболистът на Дунав стреля неспасяемо в долния десен ъгъл на Пиргов. Радостта на русенци обаче трая твърде кратко, тъй като в ответната атака голмайсторът им Мирослав Будинов фаулира по глупав начин Пламен Крумов в наказателното поле. Зад топката застана Камбуров, който бе безпощаден и възстанови равенството.

Подобно на момчетата на Великов и тези на Войнов нямаха много време да се насладят на изравнителния гол на своя капитан. При една наглед не толкова опасна ситуация Пиргов излезе на границата на наказателното поле и фаулира иначе “затворения” от Кирил Котев “виновник” за дузпата в полза на Локомотив - Будинов. 31-годишният нападател изпълни със самочувствие удара от бялата точка и отново изведе съотборниците си напред в резултата.

В 81-ата минута Дунав организира блестяща контраатака по лявото крило, която впоследствие се пренесе вдясно, където топката бе пусната към връхлитащия Бирсент Карагерен. Доскорошният играч на Локомотив се откъсна зад защитата на “черно-белите”, но бе повален от Иван Горанов. Юношата на Левски моментално видя червения цвят на картона, а след последвалото изпълнение на капитана Диян Димов дясната греда се притече на помощ и “спаси” Пиргов от четвърти гол във вратата му.

Нищо обаче не бе в състояние да спаси родения в Гоце Делчев страж три минути по-късно, когато появилият се секунди преди това на терена Бранимир Костадинов с много силен и плътен диагонален удар от границата на наказателното поле оплете топката в мрежата зад опитния страж на “смърфовете”. В даденото от съдията Станислав Тодоров продължение Дино Мартинович оформи крайното 3:4 с второто си попадение в срещата.