България загря за Световната лига с чиста победа над Китай във Варна (видео)

Волейболистите от националиня отбор на България за мъже победиха Китай с 3:0 (25:19, 25:23, 25:23) в зала “Конгресна” на Двореца на културата и спорта във Варна в единствената официална контрола преди старта на Световната лига.

Селекционерът на България Пламен Константинов направи някои промени в стартовата шестица в сравнение с вчеращната неофициална приятелска среща.

"Трикольорите" ще стартират участието си в най-комерсиалната надпревара, в Казан, където от 2-и до 4-и юни ще се изправят срещу Франция, Аржентина и домакина Русия.

Като титулярен разпределител започна Георги Сеганов, а Тодор Скримов като посрещач. Теодор Тодоров игра цял мач за сметка на Николай Николов, а като либеро се изяви Владислав Иванов, вместо Теодор Салпаров.

Възпитаниците на Пламен Константинов бързо поведоха с 3:0 в началото на мача и се наложи аржентинският наставник Раул Лозано да вземе ранно прекъсване за Китай. Китайците успяха да изравнят при 3:3. Равенството се запази до 7:7. България поведе с 8:7, след като Георги Сеганов остави почти без блокада Тодор Скримов и той реализира атаката си безпроблемно. Националите дръпнаха с 13:11, а малко по-късно атака на Цветан Соколов направи резултата 15:12. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за България. Тройна българска блокада спря атака на Китай за 19:16. Виктор Йосифов застана на изпълнението на начален удар и разликата бързо скочи на 6 точки за България при 22:16. България спечели първата част с 25:19, след като Теодор Тодоров атакува през центъра.

Българските национали поведоха уверено още в началото на втория гейм с 4:1. Мощният сервис на Виктор Йосифов помогна на България да поведе със 7:2. Нов мощен сервис на Виктор Йосифов, дълго разиграване и отлична атака на Николай Пенчев срещу тройна блокада на Китай направи резултата 8:2 за България при първото техническо прекъсване. Авансът на момчетата на Пламен Константинов достигна до 7 точки ри 12:5 и 14:7. Гостите записаха 3 поредни точки и намалиха до 10:14, което принуди Пламен Константинов да вземе прекъсване. България поведе с 15:11, но Китай съумя да намали до 14:15 след ас. Пайп на Тодор Скромов даде преднина от 2 точки на България при второто техническо прекъсване. Ас на Николай Пенчев и 19:16. В игра за малко се появи и центърът Николай Къртев. Китайските волейболисти съумяха да намалят резултата само до една точка при 22:23. България стигна до геймбол при 24:22, но възпитаниците на Пламен Константинов спечелиха гейма с 25:23 с атака на Теодор Тодоров през центъра.

Волейболистите на Китай успяха да поведат в началото на третата част с 4:3. Цветан Соколов изравни при 4:4. Момчетата на Раул Лозано пак поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване. Разликата в полза на азиатците набъбна до 5 точки при 13:8. Цветан Соколов намали до 14:15 с мощна атака, а малко по-късно диагоналът ни изравни след единична блокада до 15:15. България поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване. Атака през центъра на Виктор Йосифов доведе до 20:18 за България. Жани Желязков замени Георги Сеганов, а Георги Братоев - Цветан Соколов. Атака на Виктор Йосифов и 21:18. Нова атака на центърът на Пиаченца направи резултата 22:18. Китай намали до 20:22 и 21:22. Тук Пламен Константинов взе прекъсване. България стигна до мачбол при 24:22 след ас на Жани Желязков. Успехът на националите в мача дойде след сервис в аут на Китай и 25:23 в третата част и 3:0 гейма в мача.

БЪЛГАРИЯ - КИТАЙ 3:0 (25:19, 25:23, 25:23)