Марица завърши най-добрия си сезон от десетилетие с убедителна победа

Отборът на Марица завърши сезона с победа 1:4 като гост на Борислав (Първомай) в мач от последния кръг от първенството на Трета лига - Югоизточна група. Двата тима изиграха интересен мач на градския стадион в Първомай, но “жълто-сините” бяха по-класния и по-стабилен отбор и съвсем заслужено стигнаха до 26-та си победа през този сезон. Те играха освободено, без напрежение и изиграха един от най-добрите си мачове през пролетния полусезон, въпреки промените в стартовия състав.

Преди началото делегата на двубоя Минко Топузаков връчи на състезателите на Марица купата на БФС за второ място в Трета лига - Югоизточна група през сезон 2016/2017. Самият той пък получи букет и бе награден за последния мач в кариерата си.
Срещата започна добре за пловдивчани и още в 4-та минута Борислав Караматев откри. Последваха пропуски на Венцислав Гюзелев и отново на Борислав Караматев от пряк свободен удар. Постепенно домакините се окопитиха и започнаха да организират атаки към вратата на Илия Николов, като някои от тях бяха опасни. “Жълто-сините” на свой ред организираха добри контри и умело задържаха топката, насищайки играта с комбинации. На два пъти Андрей Атанасов имаше възможност да изравни резултата, но ударите му бяха неточни. Венцислав Гюзелев пък пропусна да удвои от пряк свободен удар в 30-та минута. Малко след това Динко Митрев от първомайския тим пробва красиво изпълнение със странична ножица, но стреля неточно. В края на полувремето отново Гюзелев пропусна, а домакините също не успяха да оползотворят изгодно положение.

Втората част започна относително равностойно, като домакините търсеха изравняване, но маричани играеха все така спокойно и организираха опасни и бързи атаки. “Жълто-сините” играеха стабилно и в защита, а освен това Илия Николов се справяше с всичко пред себе си. Динко Митрев в 48-та минута стреля покрай вратата, след като се измъкна от защитниците на Марица, а десетина минути по-късно Георги Георгиев нямаше шанс да удвои, след като топката облиза напречната греда след негов удар. В 64-та минута Венцислав Гюзелев отбеляза дежурния си гол и удвои резултата. В 68-та минута при една ситуация в наказателното поле на Марица, Алил Кардашев върна с глава към Илия Николов, който бе тръгнал да излиза и топката влезе във вратата на пловдивчани за 1:2. Футболистите на Борислав опитаха да осъществят натиск, но не успяха и в 74-та минута Венцислав Гюзелев отбеляза страхотен гол за 1:3. Той получи топката, умело се освободи от защитник до него, залъга втори и стреля от границата на наказателното поле, отбелязвайки своя 31-ви гол през този сезон. Незнайно защо играчи на домакините потърсиха сметка от страничния съдия Кристина Стойчева. Други няколко играчи на Борислав се опитаха да ги спрат и във възникналия спор футболист на първомайци заби глава в лицето на свой съотборник, на който дълго се оказваше лекарска помощ поради кръвотечение. В крайна сметка нещата утихнаха и мачът продължи, но тонуса на домакините поспадна и до края на мача маричани ги надиграха тотално изпускайки много положения. Абсолютен дебют в шампионатен мач направиха и юношите Тони Класанов и Юсуф Тарал. В 77-та минута Георги Георгиев стреля много добре, но топката закачи крака на защитник и премина на сантиметри встрани. В 78-та минута Мирослав Пушкаров засече с глава след центриране за 1:4. Последваха още няколко пропуска пред домакинската врата, като най-чистото от тях бе в 87-та минута, когато останалия сам срещу вратаря Тони Класанов не успя да вкара пети гол.

Така Марица записа заслужена победа над силния тим на Борислав и приключиха сезона с настроение. Отборът отбеляза общо 99 гола във всички турнири (95 в Трета лига, два от които автоголове и 4 за Купата на АФЛ) и постигнаха 26 победи, колкото има и първенецът Загорец. Това бе най-добрият сезон за маричани от почти 10 години насам, въпреки че не успяха да завършат първи. Венцислав Гюзелев пък стана голмайстор на “Марица” за втори пореден сезон, като през този той заби цели 31 попадения или почти една трета от всички отбелязани от тима. Сега всички маричани следят с интерес развитието около Загорец. Освен това в понеделник предстои Общо събрание на клуба, на което се очаква да бъдат взети важни решения.
Последният кръг в Трета лига нямаше особена интрига, като очаквано към вече изпадналия тим на ОФК Елхово се присъедини и този на Любимец, които дори не се яви на последния си мач. Миньор (Раднево) и Арда се спасиха.

БОРИСЛАВ (Първомай): Васил Кузманов, Николай Ангелов, Апостол Павлов - капитан, Георги Неделчев, Джунейт Узунов, Андрей Атанасов, Шабан Османов, Динко Митрев, Александър Стойчев - игр.треньор, Христо Иванов, Радослав Влашев.
МАРИЦА: Илия Николов - капитан, Алил Кардашев, Христо Янчев, Мирослав Пушкаров, Самер Алхусейн, Димитър Хубинов, Георги Георгиев, Венцислав Гюзелев, Даниел Спасов (Тони Класанов), Борислав Караматев (Юсуф Тарал), Георги Арабаджиев (Красимир Иванов). Старши треньор: Стоян Димитров
26 май, петък, 18:00 часа:

Атлетик (Куклен) - Карнобат 2:2

27 май, събота, 18:00 часа:

Асеновец (Асеновград) - Свиленград 3:0
Гигант (Съединение) - Елхово 2:1
Розова долина (Казанлък) - Миньор (Раднево) 2:3