Барселона триумфира с Купата на краля и взе утешителен трофей (видео + галерия)

Отборът на Барселона спечели за трети пореден път и за рекорден 29-и Купата на краля, след като надигра с 3:1 Алавес във финал, игран на "Висенте Калдерон" в Мадрид. В основно действащо лице за "лос блаугранас" отново се превърна Лионел Меси, отличил се с гол (30) и асистенция за Пако Алкасер (45+3). Неймар също се разписа за барселонци, а Тео Ернандес вкара страхотен почетен гол за баските. Финалът за поредна година започна със сериозни освирквания на химна на Испания, а последният официален мач на "Калдерон" не се изигра пред пълни трибуни. Луис Енрике се сбогува с Барса с трофей, след като по-рано през сезона не успя да спечели титлата в Испания, а и отпадна рано от Шампионската лига.

Хавиер Масчерано получи ролята на десен бек в отсъствието на наказания Сержи Роберто. Пако Алкасер очаквано зае мястото на Луис Суарес в трито с Лионел Меси и Неймар. Маурисио Пелегрино подреди схема с петима бранители, поставяйки Дейверсон в центъра на атаката.

Барселона - Алавес Първата опасност в мача се появи в наказателното поле на Яспер Силесен. В третата минута Дейверсон овладя близо до вратата и подаде към точката на дузпата, където Андрес Иниеста се намеси. В шестата Меси фалцира прекрасна топка за Жорди Алба, който опита да я върне с глава успоредно на голлинията, но подаването не беше прецизно. В осмата Масчерано и Маркос Йоренте си удариха главите при въздушен дуел. Аржентинецът напусна игра с носилка и беше заменен от Андре Гомеш, който трябваше да се справя с функциите на десния бек.

Каталунският тим традиционно наложи огромно териториално превъзходство, а "бяло-сините" търсеха своите възможности на контри по фланговете. В 15-ата минута Едгар Мендес стъпи грубо върху крака на Самюел Юмтити и си заслужи жълт картон и гнева на френския национал. В 27-ата Жерард Пике сбърка елементарно и подари топката на Ибай Гомес. Бившият играч на Атлетик Билбао напредна и стреля по земя към близкия ъгъл, нацели гредата, след което топката се разходи по голлинията, но не пожела да я премине. Минута по-късно Иниеста шутира, топката се отклони от Пако Алкасер, но вратарят Фернандо Пачеко някак изби с крак.

Барселона - Алавес В 30-ата Меси вдигна победносно ръце след хубава комбинация с Неймар. Двамата разиграха на дъгата на наказателното поле и Ла Пулга завъртя топката по прецизен начин до гредата - 1:0. Отговорът на баските не закъсня. В 33-ата считаният за сигурно ново попълнение на Реал Мадрид Тео Ернандес реализира супергол от пряк свободен удар. Левият бек завъртя топката към горния далечен ъгъл, матирайки безапелационно стража на "лос кулес" - 1:1. В 40-ата Меси шутира със сила от 30-метров фал и намери ръцете на вратаря. Минута по-късно Иван Ракитич отправи нисък удар от 21 метра, при който топката премина встрани от гредата - аут.

В 45-ата "лос блаугранас" изградиха хубава атака, Андре Гомеш остана сам вдясно, получи топката и асистира към Неймар, който се разписа отблизо. Останаха сериозни съмнения за засада на бразилеца. В първата добавена минута Пако Алкасер пропусна с глава след хубав пас на Меси. При следващата атака номер 10 събра няколко футболисти около себе си и много хитро изведе Алкасер, който този път беше хладнокръвен и вкара сам срещу вратаря, макар и под ъгъл - 3:1.

Барселона - Алавес Второто полувреме започна с хубав удар на Ибай Гомес от пряк свободен удар. Топката профуча опасно близо до сглобката. В 50-ата преминалият отляво Меси без проблеми се освободи от опека и центрира остро по дигонала към Пако Алкасер, който не успя да преодолее вратаря от около три метра с шпагат. В 58-ата тимът на Луис Енрике изгради прекрасна атака отдясно, Андре Гомеш центрира на първа греда, където Алкасер стреля несъсредоточено.

Каталунците видимо намалиха темпото предвид преднината си. В рамките на една минута момчетата на Пелегрини имаха две прекрасни положения. Първо на Рубен Собрино беше предоставен страхотен шанс от 13 метра, но стреля в гърба на Гомеш. След корнера се получи карамбол на няколко метра пред голлинията, беше отправен слаб удар от Родриго Ели - отразен с крак от Силесен. В 71-ата топката беше в мрежата на Силесен, но съдията не зачете гола заради засада на Дейверсон.

Барселона - Алавес В 75-ата Собрино изблъска с гръб Неймар в наказателното поле, но реферът не видя това положение. Секунди по-късно се разпали разправия, при която Собрино и Меси получиха жълти картони. В 83-ата в игра за каталунците след мномесечно лечение на травма се появи Алейш Видал. В 87-ата Силесен излезе извън наказателното поле и с мъничко изпревари устремения Оскар Ромеро. В самия край Серхио Бускетс можеше да вкара, но предпочете пас и сгреши.

В крайна сметка Барселона защити трофея си и през август ще гледаме два мача между каталунците и Реал Мадрид в спор за Суперкупата на Испания. Лионел Меси стана голмайстор на турнир с равен брой голове с Висам Бен Йедер (5). Лео вече е топстрелец на Европа със своите 37 гола в Примера и води в ранглистата при попаденията в тазгодишното издание на ШЛ.

Барселона - Алавес - 3:1
1:0 - Меси (30)
1:1 - Тео Ернандес (33)
2:1 - Неймар (45)
3:1 - Алкасер (45+3)

Барселона: Силесен; Масчерано (11 - Андре Гомеш), Пике, Юмтити, Алба; Ракитич (83 - Алейш Видал), Бускетс, Иниеста; Меси, Алкасер, Неймар
Алавес: Пачеко; Кико Фемениа, Ели, Федал, Вигарай, Тео (79 - Оскар Ромеро); Едгар (59 - Камараса), Маркос Йоренте, Ману Гарсия, Ибай Гомес (60 - Собрино); Дейверсон