Арсенал спаси сезона с нов триумф във ФА Къп (видео)

Арсенал спечели ФА Къп за трети път в последните четири години. Отборът на Арсен Венгер надделя над Челси с 2:1 в лондонско дерби, изпълнено с драматични моменти.

"Артилеристите" поведоха още в четвъртата минута с гол на Алексис Санчес. В 68-ата минута Челси остана с човек по-малко, след като Виктор Моузес получи втори жълт картон за симулация. Въпреки това "сините" успяха да изравнят с попадението на Диего Коща. Радостта им обаче бе много кратка, тъй като веднага след това Аарън Рамзи отбеляза победния гол.

Успехът е много сладък триумф за Арсен Венгер след множеството критики, които отнесе през сезона. Въпреки победата това може да се окаже последният му мач начело на клуба. Днес той стана най-успешният мениджър в историята на турнира, след като спечели купата за седми път. "Артилеристите" пък стигнаха до рекорден 13-и трофей в надпреварата.

Представянето на "топчиите" е още по-впечатляващо поради факта, че те имаха сериозни кадрови проблеми в защита. Косиелни бе наказан, а Мустафи и Габриел контузени. Това наложи Венгер да излезе с трима в защита в лицето на Холдинг, Монреал и Мертезакер, който бе играл едва 53 минути от началото на сезона. Германецът не само се представи блестящо, но и вдигна купата накрая.

Арсенал с рекордна купа

Арсенал започна блестящо и стигна до гол още в четвъртата минута. Алексис Санчес за пореден път поведе отбора на Арсен Венгер. Чилиецът отби една топка към Рамзи, който бе в положение на засада сам срещу Куртоа. Поради това той реши да не играе с топката, а Санчес се промъкна покрай обърканата защита на съперника и прати топката покрай вратаря на "сините". За него това бе 30-и гол във всички турнири от началото на сезона.

Главният съдия Антъни Тейлър трябваше да се консултира с помощник съдията, който бе вдигнал флага за засада. След разговора той посочи центъра и Арсенал поведе. При първото докосване на Санчес с топката имаше съмнения и за игра с ръка.

В 14-ата минута след мощен шут на Алексис Санчес топката облиза гредата. Челси отговори с бърза атака и пробив на Азар, след който топката стигна до Диего Коща в наказателното поле, но ударът му бе блокиран. Секунди по-късно Месут Йозил бе изведен великолепно от Санчес. Германецът опита технично да прати топката покрай Куртоа, но ударът бе лек и бе избит от голлинията от Гари Кейхил. В 19-ата минута Арсенал като по чудо се размина с втори гол. След центриране на Йозил от ъглов удар Уелбек стреля с глава, топката се удари в гредата, след това в Рамзи и отново в гредата.

Темпото на игра бе много високо, а опитите на Челси да търси изравнителен гол отвориха повече пространства за бързи атаки на съперника. Вратарят на "артилеристите" Оспина трябваше да се намесва след удар на Диего Коща. Малко по-късно великолепна възможност бе провалена от отбора на Венгер. При бърза контраатака се стигна до удар на Уелбек отблизо, но ситуацията можеше да бъде изиграна много по-умело. Към края на полувремето Челси успя да натисне, но трудно създаваше голови положения. В 39-ата минута Педро бе намерен от Азар, но от прекрасна позиция в наказателното поле стреля неточно.

Арсенал пропусна да си осигури по-голям аванс през първото полувреме и след почивката ситуацията на терена бе коренно различна. Отборът на Конте упражни натиск от самото начало и започна все по-често да застрашава вратата на Оспина. В 49-ата минута удар на Канте отиде право в ръцете на вратаря. Малко по-късно страхотна намеса на Мертезакер попречи на Диего Коща да прати топката в мрежата след подаване на Азар. Германският бранител не бе започвал като титуляр този сезон и имаше изиграни само 53 минути в официален мач от миналото лято насам.

Белерин пък на два пъти се озова на добра позиция пред Куртоа. Първия път не успя да овладее добре топката, а при втория вратарят на Челси направи блестящо спасяване.

Конте пусна в игра Фабрегас, който се намираше в отлична форма и се бе отчел с 1 гол и 5 асистенции в последните шест мача на тима. В 68-ата минута плановете на италианския мениджър обаче тотално се объркаха, тъй като Виктор Моузес бе изгонен. Крилото получи втори жълт картон за симулация и напусна терена.

Въпреки че остана с човек по-малко, отборът на Челси продължи да атакува, а в игра влезе и Вилиан. В 76-ата минута "сините" стигнаха до изравнителен гол. Именно влезлите като резерви Фабрегас и Вилиан изработиха попадението. Испанецът подаде на бразилеца, а той намери Диего Коща в наказателното поле. Последва отлично овладяване на гърди и прецизен удар.

Радостта на Челси обаче бе твърде кратка. Скоро след изпълняването на центъра Санчес изведе Жиру, а той прекрасно обърна топката към непокрития Рамзи, който с глава направи 2:1. Двата отбора не спряха да атакуват, а шест минути преди края отново Белерин пропусна от прекрасна позиция.

Инфарктните моменти пред двете врати не спираха до последната секунда. В 86-ата минута Диего Коща се измъкна прекрасно от Мертезакер и се озова сам срещу Оспина, но ударът му бе спасен. Малко по-късно при бърза атака на Арсенал Йозил се откъсна от защитата. Германецът финтира блестящо бранител на съперника, но стреля в гредата.

АРСЕНАЛ - ЧЕЛСИ 2:1
1:0 - Санчес (4)
1:1 - Диего Коща (76)
2:1 - Рамзи (79)