Берое се събуди и запази шансовете си за титлата живи

Отборът на Берое (Стара Загора) продължава да мечтае за титлата в Националната Баскетболна Лига през сезон 2016/17, след като тази вечер възпитаниците на Любомир Минчев спечелиха №3 срещу Лукойл Академик със 74:64 (21:20; 20:8; 18:20; 15:16) и по този начин намалиха изоставането си в серията на 1:2 победи.

Шейн Гибсън напомни за себе си и наниза 22 точки за победителите, Брандис Рос добави 13 точки, а Николай Николов и Омари Гудул се отчетоха с по 10 точки.

Димитър Димитров отбеляза 17 точки за "студентите", а Стив Зак завърши с 10 точки.

За разлика от първите два мача от серията, които се изиграха в Правец, днес домакините от Стара Загора започнаха далеч по-концентрирани и освободени, а Гибсън, Тешия и Рос бяха почти безпогрешни и след шест минути Берое водеше с 16:9. Това принуди щабът на „студентите“ да вземе прекъсване. След подновяването на играта Димитър Димитров и Аврамов бяха в основата на серия от 7:0 и Лукойл Академик поведе – 20:18, но след това Пламен Алексиев наниза тройка, с която върна лидерската позиция на старозагорци – 21:20.

Момчетата на Любо Минчев заложиха на пресираща защита за началото на втората четвърт, с която принудиха съперника да започне да греши, а в нападение Шейн Гибсън се разигра и заедно с Пламен Алексиев, изведоха Берое напред с девет точки – 33:24. Тони Дечев отново се принуди да вземе прекъсване, но след това възпитаниците му продължиха да грешат, докато Алексиев даде невероятен пас към Джоунс, който заби и разликата премина границата от десет точки – 35:24. В оставащото време до края на първото полувреме старозагорци не изпуснаха инициативата нито за миг и напълно заслужено се оттеглиха на почивката с комфортна преднина – 41:28.

Третата четвърт започна равностойно, като разликата в полза на старозагорци от 11-12 точки се запази в първите 180 секунди. В следващите минути напрежението отново взе върх, като на няколко пъти реферите трябваше да се наместват, за да предотвратят по-сериозни инциденти, а в създалата се ситуация домакините намериха по-бързо игровия си ритъм, а Шейн Гибсън наниза нова тройка за 53:18. Точно три минути преди края на периода съдийската тройка отново си навлече гнева на всички в Стара Загора, след като бе отсъдено странно техническо нарушение на пейката на домакините, но въпреки това, играчите на Берое запазиха спокойствие и запазиха по-голямата част от аванса си - 59:48.

Шейн Гибсън продължи да наказва в началото на заключителната четвърт, докато под другия кош шампионите от Лукойл Академик не приличаха на себе си и преднината на старозагорци продължаваше да се покачва – 65:48. Последва ново прекъсване за „студентите“ при 6:49 минути до последния съдийски сигнал, но в оставащото време домакините контролираха събитията на терена, не позволиха на съперника да помисли за обрат и напълно заслужено се поздравиха с крайния успех – 74:64.

Берое - Лукойл Академик 74:64 (21:20; 20:8; 18:20; 15:16)

Берое: Рос 13, Николов 10, Тешия 6, Гудул 10, Гибсън 22 (Алексиев 6, Василев, Тодоров, Желев 3, Джоунс 4, Раднев)

Лукойл Академик: Зак 10, Аврамов 6, Корниенко 4, Гибсън 6, Захариев 7 (Бийн 5, Агре, Иванов 6, Великов 3, Димитров 17)