Очаквайте: Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

Етър се завърна!

Шампионът на България от 1991 година Етър (Велико Търново) се завърна в Първа лига. "Виолетовите" стигнаха до равенство 2:2 в гостуването си на Несебър от последния 30-и кръг, но конкурентът Септември отстъпи с 0:2 на Оборище (Панагюрище), което позволи на "болярите" да се завърнат в елита.

Иван Стоянов бе точен с глава в 22-ата минута, а след това Иван Цачев изравни след груба грешка на гостите. В 54-ата минута Цачев с глава донесе обрат в полза на Несебър. Играещият треньор Станислав Генчев изравни в 60-ата минута.

Етър завърши сезона с актив от 61 точки, докато Септември остана с 59 точки. Несебър завърши сезона с 41 точки.

Куриозното е, че Несебър за втори пореден път бе последно препятствие по пътя на етърци към елита. Точно преди пет години Етър 1924 победи с 1:0 Несебър на стадион "Ивайло", а точен бе Тодор Колев, който и сега е в тима. Победата подпечата последното им участие в "А" група. Тогава треньор бе Цанко Цветанов, а по трибуните имаше 5000 зрители. Днес около 150 такива пристигнаха край морето, за да подкрепят любимците си.

Етър завърши сезона с три поредни равенства, но от това не се възползва  Септември. "Виолетовите" пропуснаха  първите два мачбола, като завършиха 1:1 със Созопол и 0:0 с Царско село, но днешното равенство е най-хубавото за клуба през този сезон, тъй като то се оказа достатъчно за Етър да изпълни своята цел.
Последните два мача тимът не показа необходимата игра, но все пак Велико Търново и стадион "Ивайло" отново ще гледа мачове от родния елит.

Още в първата минута домакините бяха близо до гол, но Кирил Акалски със страхотен рефлекс спаси. Малко по-късно Симеон Иванов се контузи лошо, като бе заменен принудително. Централният бранител има съмнения за скъсани връзки, а на негово място влезе Георги Кременлиев.

В 22-ата минута Иван Стоянов бе точен с глава, след като Димо Атанасов направи страхотен пробив. Попадението бе пето за ветерана, който вдигна нивото на тима през пролетта. Тимът от Търново можеше да удвои, но пропусна добра възможност. Малко случайно Иван Цачев изравни в 33-ата минута. Юношата на Левски се възползва от грешка в гостуващата отбрана, когато Минхов изби топката в краката на Кемил, последва рикошет, който изведе Цачев сам срещу Акалски, а нападателят прати топката в мрежата.

Втората част започна с нов гол за Несебър. Отново точен бе Цачев, който засече на първата греда центриране от корнер, а след това последва рикошет в защитник и топката за втори път спря в мрежата на Акалски.

Генчев пусна в игра Тодор Колев, а това даде резултат, тъй като Етър се пренесе в половината на домакините. Именно Генчев стреля от границата на наказателното поле, а топката спря в мрежата за 2:2. Това нямаше да е достатъчно, ако Септември биеха, но столичани губеха вече с 0:2 от Оборище. Така двата тима в Несебър намалиха оборотите. Етър търсеше повече победата, но с всяка изминалата минута добрите новини от Панагюрище даваха спокойствие на "болярите", които след 93-ата минута празнуваха бурно своя успех.

Етър завърши сезона със 17 победи, 10 равенства и три поражения, като отбеляза 52 попадения и допусна 27 гола. Тимът има най-много победи, най-малко загуби, дели със Септември второто място по най-много отбелязани голове - 52,  а освен това победи два пъти прекия си конкурент с по 2:1 - първо в Драгалевци, а след това и във Велико Търново, което показва, че промоцията на тима е напълно заслужена.

НЕСЕБЪР - ЕТЪР 2:2
0:1 Стоянов (22)
1:1 Цачев (35)
2:1 Цачев (54)
2:2 Генчев (60)

НЕСЕБЪР: 1. Андонов, 23. Молдованов, 3. Стоянов, 27. Костов, 9. Баев, 22. Цонков, 2 Али, 20. Яшар, 17. Цачев, 19. Карадайъ, 21. Пехливанов

ЕТЪР: 12. Акалски, 5. Минков, 14. Скерлев, 24. Иванов, 16. Ташев, 8. Генчев, 7. Стоянов, 11. Неделчев, 10. Тодоров, 6. Кямил, 22. Атанасов