Ман Юнайтед постигна голямата цел и взе исторически трофей, приказката на Аякс свърши (видео+галерия)

Отборът на Манчестър Юнайтед спечели турнира Лига Европа след безапелационна победа с 2:0 на финала срещу Аякс. На стадион "Френдс Арена" в Стокхолм Пол Погба (18) и Хенрих Мхитарян (48) материализираха превъзходството на английския тим. "Червените дяволи" завоюваха купата за първи път в историята си и станаха един от малкото велики клубове с всички най-ценни отличия във витрината си. Манчестърци успяха и да си осигурят директно място в групите на Шампионската лига, което беше голямата цел през настоящия сезон.

Холандският тим разчиташе на 4-3-3 с трио в атака, оформено от Бертран Траоре, Каспер Долберг и Амин Юнес. Жозе Моуриньо заложи на Маркъс Рашфорд в нападение, подкрепян от петима халфове.

Аякс - Манчестър Юнайтед Преди началото на срещата всички почетоха с минута мълчание жертвите от атентата в Манчестър, извършен преди дни. Британците започнаха двубоя със самочувствие и упражниха натиск. Още в 20-ата секунда се създаде напрежение пред вратата на холандците. Вратарят Онана изпусна топката, Погба стреля от 19 метра и около метър го раздели от целта.

В 10-ата минута Хуан Мата застигна топката на аутлинията и центрира опасно, но Маруан Фелаини се размина с топката. Аякс отправи първия точен изстрел в мача в 15-ата минута. След хубава атака отляво топката стигна до Бертран Траоре в наказателното поле, той насочи високо към близкия ъгъл, а Серхио Ромеро беше подготвен.

Аякс - Манчестър Юнайтед В 18-ата "червените дяволи" стигнаха до попадение след щастлив за тях рикошет. Защитата на холандците не се ориентира добре и остави Погба да шутира от 19 метра, топката се отби от крака на Санчес и сериозно промени посоката си, залъгвайки вратаря Онана - 1:0 за Юнайтед. В 24-ата Антонио Валенсия надбяга съперник по дясното крило и стреля мощно - в ръцете на Онана, който не рискува и изби.

В 34-ата момчетата в бяло и червено изградиха нелошо нападение с достатъчна острота, но финалният нисък пас не беше точен и никой не игра с топката. В 44-ата Траоре влезе на скорост в наказателното поле, ала беше изпреварен от Дармиан, който застана на пътя му и остави топката да напусне очертанията на игрището. Като цяло настойчивостта и шансът позволиха на Юнайтед да се оттеглят на почивка с гол преднина.

Аякс - Манчестър Юнайтед Второто полувреме започна с нов студен душ за младите момчета от Ниската земя. В 48-ата минута след центриране от корнер Крис Смолинг игра с топката, а Мхитарян беше съобразителен на три метра от голлинията, повдигна крак и насочи под напречната греда, удвоявайки аванса на англичаните. В 56-ата Юнес се измъкна от засадата, получи в наказателното поле, но беше изтласкан от Валенсия и атаката загуби острота.

Съставът на Жозе Моуроньо заигра по-прагматично, стремейки се да не допуска грешки в защита. В 72-ата амстердамци получиха прекрасен шанс да се върнат в срещата, след като Мхитарян игра с ръка на дъгата. Зиех обаче шутира в стената и пропиля възможността. В 75-ата Погба падна в наказателното поле, но съдията Дамир Скомина не се поколеба и подмина положението. В 76-ата Хуан Мата извърши много грубо нарушение, застрашавайки здравето на съперника, за което получи само жълт картон.

Аякс - Манчестър Юнайтед - 0:2 В 87-ата резервата Джеси Лингард получи топка зад гърба на защитата, тръгна фронтално срещу вратаря, но беше застигнат и падна в наказателното поле, леко поизбутан от Санчес. В ответната атака Ван де Бек добре смени посоката, но ударът му не затрудни Серхио Ромеро. В добавеното време Ромеро беше надигран, но Валенсия се намеси и запази резултата.

Моуриньо за сетен път се доказа като майстор на финалите и не останаха съмнения за превъзходството на неговия тим. Специалния стана първият треньор с два трофея от Шампионската лига и два от турнира Лига Европа (Купата на УЕФА). Приказката на Аякс през този сезон свърши, но определено за младите момчетата на Петер Бош предстои бляскаво футболно бъдеще. Статистиката в края на мача показа огромно превъздство на холандците във владението на топката и броя подавания, но всичко това беше подчинено на двете различни стратегии.

Аякс - Манчестър Юнайтед - 0:2 АЯКС - МАН ЮНАЙТЕД - 0:2
0:1 - Погба (18)
0:2 - Мхитарян (48)

Аякс: Онана; Велтман, Санчес, Де Лихт, Ридевалд (81 - Де Йонг); Клаасен, Шьоне (70 - Ван де Бек), Зиех; Траоре, Долберг (62 - Нерес), Юнес
Ман Юнайтед: Ромеро; Валенсия, Смолинг, Блинд, Дармиан; Ерера; Мата (90 - Рууни), Фелаини, Погба, Мхитарян (74 - Лингард); Рашфорд (84 - Марсиал)