Лукойл Академик докосва титлата след нова победа над Берое

Отборът на Лукойл Академик е само на крачка от поредна титла в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер "студентите" спечелиха домакинството си на Берое (Стара Загора) с 82:73 (19:15; 17:22; 24:14; 22:22) в мач №2 от финалния плейоф и по този начин поведоха с 2:0 в серията.

Стив Зак се отличи с "дабъл-дабъл" за действащите шампиони - 16 точки и 12 борби, Максим Корниенко също записа двойни показатели - 14 точки и 10 борби, а Дани Гибсън приключи с 14 точки.

Брандис Рос за пореден път беше над всички в селекцията на "зелените" - 27 точки, а Омари Гудул и Тихомир Желев добавиха съответно по 11 и 10 точки.

Напрежението в началото на двубоя в селекцията на Берое бе изключително високо, като за това помогна и съдийската тройка, която за по-малко от четири минути игра допусна две грешки в ущърб на гостите, с които си навлече гнева и на феновете от Стара Загора. Въпреки всичко това, след шест минути игра „зелените“ бяха напред с 9:8, но след това „студентите“ реализираха серия от 8:0, с която си върнаха лидерската позиция – 16:9. В оставащите 120 секунди до края на първата четвърт двата отбора отново си размениха ролите, като Берое използва по-добре шансовете и успя да стопи до четири точки изоставането си – 15:19.

Старозагорци започнаха отлично втория период, като първо Гудул се прояви в защита с чадър срещу Зак, а в нападение Желев и Тешия бяха точни и обратът отново бе факт – 20:19. Тони Дечев взе прекъсване, но веднага след това възпитаниците му сбъркаха в две поредни нападения, а под другия кош Гудул и Тешия отново бяха на ниво – 24:19. „Студентите“ се съвзеха с тройка на Божидар Аврамов, а в следващите минути домакините се възползваха много по-добре от напрежението на терена и разликата продължи да се топи – 27:30. Любомир Минчев взе прекъсване в опит да върне увереността на възпитаниците си, но до края на първото полувреме „зелените“ не се представиха на желаното ниво, докато Божо Аврамов продължи да наказва и на почивката разликата между двата отбора вече само една точка в полза на гостите от Стара Загора – 37:36.

Началото на второто полувреме отново бе изпълнено с много грешки в селекцията на Берое, докато домакините започнаха ударно и след силна серия успяха да поведат с пет точки – 44:39. Желев и Рос възстановиха равенството, но след това ситуацията от първия двубой се повтори, след като „студентите“ поеха пълен котрол върху събитията на терена и влязоха в заключителната четвърт с девет точки аванс – 60:51.

В заключителните десет минути играта се накъса много след серия от нарушения и грешни отигравания и под двата коша. За малко над три минути двата отбора се бяха разписали по веднъж, като по-големите проблеми бяха за Берое, след като Тихомир Желев стана третият ключов играч на тима, който увисна с четири лични нарушения. Точно в този момент Дани Гибсън отново се нагърби с отговорността и наниза тройка, с която Лукойл Академик достигна до двуцифрен аванс – 65:53. Гостите взеха прекъсване, но след това ситуацията за тях се утежни още повече, след като Гибсън напусна за пет фала, а Зак и Дани Гибсън пак наказаха съперника – 70:53 при точно пет минути до края и всичко в този мач приключи. В оставащото време двубоят просто се доиграваше, а последния съдийски сигнал прозвуча при 82:73 в полза на Лукойл Академик.

Лукойл Академик – Берое 82:73 (19:15; 17:22; 24:14; 22:22)

Лукойл Академик: Зак 16, Аврамов 11, Корниенко 14, Гибсън 14, Захариев 9 (Бийн 4, Агре, Иванов 8, Великов, Димитров 6)

Берое: Рос 27, Николов 4, Гудул 11, Гибсън 5, Джоунс 7 (Алексиев 2, Тешия 7, Желев 10, Раднев)