Феноменален Ботев развенча Лудогорец, взе пак Купата след 36 години и се класира за Европа! (видео+галерия)

Брилянтен Ботев (Пловдив) взе Купата на България и по този начин се класира за Лига Европа! Това стана факт, след като канарчетата надиграха с 2:1 Лудогорец на финала, провел се пред над 8000 бултраси на стадион "Васил Левски", и заслужено триумфираха с престижното отличие за трети път в своята история.

За последно пловдивчани вдигнаха този трофей през далечната 1981 година, като от тогава губят цели пет финала.

Лудогорец - Ботев Пд - Финал за купата на България

Футболистите на Николай Киров смачкаха своя противник през първата част, но след два сериозни пропуска и една греда те все пак откриха резултата чрез Омар Косоко чак в 44-ата минута. В началото на второто полувреме Антонио Вутов покачи на 2:0, а в 80-ата минута резервата Клаудиу Кешерю върна един гол.

До края на двубоя разградчани имаха три отлични възможности за изравнително попадение, но брилянтни намеси на Иван Чворович, а веднъж и късметът помогнаха на Ботев да спечели Купата.

Срещата започна с минута мълчание в памет на жертвите от атентата в Манчестър.

Първата опасна атака в маче бе пред вратата на разградчани. Омар Косоко осъществи самостоятелен пробив в третата минута, който завърши с шут от 8-9 метра, но в аут. В 7-ата минута Дяков копна добре топката към Кафу, който прехвърли Чворович и вкара, но попадението правилно бе отменено поради засада.

В 17-ата минута канарчетата пропиляха нова възможност да открият резултата. Антонио Вутов получи извеждащ пас зад гърба на разградската отбрана и стреля по диагонал, но твърде слабо и неточно.

В 36-ата минута Ботев създаде най-добрия си шанс за гол до този момент. След груба грешка в отбраната на разградчани, Неделев отне топката и пусна към Балтанов, който без забавяне стреля по диагонал, но нацели десния страничен стълб зад Ренан.

Така се стигна до 44-ата минута, когато Ботев закономерно откри резултата. Омар Косоко получи пас от Балтанов и след брилянтен фалцов изстрел с левия крак не остави шанс на Ренан - 1:0.

Попадението подлуди агитката на канарчетата, която нахлу на пистата откъм сектор "Б", за да се радва заедно със своите любимци, след което се върна на трибуните.

Втората част стартира с натиск на Лудогорец. В 49-ата минута Мисиджан отправи опасен фалцов шут с десния крак, който Чворович изби в корнер.

Ботев обаче отговори подобаващо. Косоко и Неделев разиграха добре топката в 52-ата минута, първият центрира отлично към Вутов, който се хвърли на шпагат и простреля Ренан за 2:0.

Само 180 секунди по-късно треньорът на орлите Георги Дерменджиев осъществи двойна смяна. На местата на Мисиджан и Кампаняро влязоха Кешерю и Кишада.

След напускането и на Марселиньо в средата на второто полувреме разградчани натиснаха своя съперник и в 80-ата минута върнаха един гол. Това стори резервата Кешерю, който се възползва от разбъркване в наказателното поле и вкара след ефектен шут от 7-8 метра.

В 85-ата минута Лудогорец беше близо до изравнителен гол, когато Кишада намери Кафу, но Чворович спаси. Само 180 секунди по-късно като по чудо Кешерю не вкара за втори път след изстрел с глава и брилянтно спасяване на Чворович.

В даденото от рефера Никола Попов 4-минутно продължение отново Кешерю можеше да изпрати мача в продължения, но ударът му с глава профуча покрай дясната греда.

Така Ботев спечели квота за Лига Европа, от което спечели и тимът на Верея. Сега отборът от Стара Загора няма да играе бараж с пловдивчани, а чака третия в крайното класиране от Първата шестица на Първа лига, за да се изправи в един мач за последното място, даващо право на участие в евротурнирите.

ЛУДОГОРЕЦ - БОТЕВ ПД 1:2