Лукойл Академик се разправи с Берое и поведе във финалната серия

Шампионите от Лукойл Академик започнаха с победа защитата на титлата си в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер „студентите“ се наложиха при домакинството си на Берое (Стара Загора) с 96:81 (18:22; 21:20; 32:22; 25:17 в мач №1 от финалната серия.

Най-резултатен за победителите беше Дани Гибсън - 22 точки, Стив Зак се отличи с "дабъл-дабъл" - 14 точки и 10 борби, а Павлин Иванов и Максим Корниенко добавиха съответно по 19 и 16 точки.

Ааърн Джоунс вкара 19 точки и овладя 10 борби за гостите, а Брандис Рос завърши със 17 точки.

Двата отбора стартираха двубоя припряно, като напрежението от важността на този сблъсък си каза думата и това доведе до поредица от прибързани стрелби и пропуски и под двата коша. Точно в средата на частта резултатът бе равен– 10:10, но лошите новини бяха за гостите от Стара Загора, след като Гудул и Гибсън увиснаха с по две лични нарушения и логично седнаха на пейката. Оставащите пет минути преминаха при разменено надмощие, след като първо „студентите“ успяха да използват временното объркване в състава на съперника и поведоха - 16:10, но след това „зелените“ намериха себе си, а в края на периода Рос и Алексиев вкараха от далечно разстояние и Берое поведе – 22:18.

Лукойл стартира втория период по отличен начин, след като възпитаниците на Тони Дечев подобриха видимо защитата, а това им позволи да реализират убийствена серия от 12:0, с която си върнаха лидерската позиция – 30:24. Слабото представяне на гостите принуди Любомир Минчев да вземе прекъсване малко преди средата на частта, а след подновяването на играта Желев избухна с две поредни тройки и Берое се приближи само на точка – 31:32. Домакините на свой ред взеха прекъсване, но след подновяването на играта Желев хвърли нова бомба от далечно разстояние и „зелените“ поведоха, като до края на полувремето гостите успяха да запазят лидерската позиция – 42:39 на почивката.

Шампионите започнаха силно след почивката, като бяха допълнително улеснени и от поредицата грешки на съперника, включително неспортсментско и техническо нарушение, които бяха отсъдени на Рос. Всичко това даде възможност на Аврамов, Гибсън и Захариев да покажат точен мерник, а Академик да поведе 56:50, което накара Минчев да вземе тайм-аут след само четири минути игра. Този път наставленията на щаба на „зелените“ не донесоха желания резултат и след 30 минути гостите изоставаха с 64:71.

Заключителната четвърт започна с пореден пропуск за Берое, а в ответната атака Зак вкара кош и фал и преднината на Лукойл Академик вече бе двуцифрена – 74:64. В този момент реферите решиха да влязат в светлината на прожекторите, след като първо не отсъдиха нарушение срещу Пламен Алексиев, а след това наказаха Любомир Минчев с пресилено техническо нарушение. Всичко това даде възможност на Дани Гибсън да вкара три наказателни удара, а малко след това упражнението от линията бе повторено и от Иванов, с което разликата скочи до 16 точки – 80:64. Случващото се в тези минути сломи гостите от Стара Загора, които така и не намериха верния път към коша на съперника и последния съдийски сигнал прозвуча при 96:81 в полза на Лукойл Академик.

Лукойл Академик – Берое 96:81(18:22; 21:20; 32:22;25:17)

Лукойл Академик: Зак 14, Аврамов 5, Корниенко 16, Гибсън 22, Захариев 7 (Бийн 5, Агре, Иванов 19, Грозев, Димитров 7, Великов 1)

Берое: Рос 17, Николов 4, Гудул 8, Гибсън 8, Джоунс 19 (Алексиев 5, Тодоров 2, Тешия 7, Желев 9, Раднев 2)