Фенербахче триумфира с титлата в Евролигата

Турският гранд Фенербахче е новият шампион на Европа, след като тази вечер възпитаниците на Желко Обрадович се наложиха във финала на най-авторитетния клубен турнир на Стария континент - Евролигата над Олимпиакос с 80:64 (26:18; 13:16; 21:14; 20:16)  в сблъсък, който се игра в претъпканата зала "Синан Ерден Доум" в Истанбул.

Богдан Богданович и Никола Калинич бяха най-резултатни за победителите, след като вкараха по 17 точки, а Луиджи Датоме и Екпе Юдо добавиха съответно по 11 и 10 точки.

Кхем Бирх вкара 14 точки за гърците, а Никола Милутинов завърши с 10 точки.

Баскетболистите на Фенербахче започнаха силно двубоя, като демонстрираха изключително агресивна и ефективна защита, която им позволи да натрупат преднина от осем точки в средата на първата четвърт – 16:8. Последва прекъсване, след което Спанулис вкара тройка за 11:16, но оттук до края на частта Олимпиакос не успя да се доближи по-близо до съперника, а в самия край Богданович вкара с табло и след 10 минути Фенербахче отново водеше с осем точки - 26:18.

Вторият период стартира с две неуспешни стрелби от зоната за три точки за Олимпиакос, но и домакините не успяха да използват максимално този шанс. Първите точки от игра дойдоха след тройка на Грийн за гърците, а малко по-късно Уолтър и Милотинов също се разписаха и разликата бе стопена до само четири точки – 25:29. Последваха нови силни минути за "фенерите" и разликата стана двуцифрена – 35:25, но в последните 120 секунди на първото полувреме гърците затегнаха защитата, а в нападение Принцерис, Бирх и Манзарис бяха точни и Олимпиакос се доближи отново на само пет точки от съперника – 34:39.

Второто полувреме започна с тройка на Боби Диксън за 42:34, но след това гостите от Гърция отново поеха инициативата, а две поредни тройки на Манцарис стопиха разликата – 40:44. Последваха равностойни минути, след които отборът на Фенербахче вдигна рязко оборотите, а това доведе и до най-голямата разлика в мача до този момент, която се запази и до края на периода – 60:48.

Последната четвърт започна отлично за домакините, които бяха във вихъра си, а след тройка на Перо Антич, "фенерите" вече докосваха титлата – 68:50. Това принуди спортно-техническият щаб на Олимпиакос да вземе прекъсване, но и това не промени нищо, като до края на двубоя баскетболистите на Фенербахче стояха по-добре на терена и напълно заслужено се поздравиха с крайния успех – 80:64, който им донесе и титлата в Евролигата през сезон 2016/17.

Фенербахче - Олимпиакос 80:64 (26:18; 13:16; 21:14; 20:16)

Фенербахче: Юдо 10, Махмутоглу, Антич 4, Богданович 17, Бенет, Слукас 3, Нунали 2, Весели 8, Калинич 17, Диксън 8, Дивероглу, Датоме 11

Олимпиакос: Грийн 7, Бирх 14, Йънг, Толиполус 3, Папапетру, Спанулис 9, Уейтърс 2, Аграванис, Милутинов 10, Принтезис 7, Папаниколау 3, Манцарис 9