Лукойл Академик излъга Рилски спортист и е на финал в НБЛ

Отборът на Лукойл Академик отново е на финал в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер действащите шампиони се наложиха при домакинството си на Рилски спортист (Самоков) с 80:76 (19:21; 18:14; 20:20; 23:21) в мач №5 и по този начин затвориха четвъртфиналната серията с общ резултат 3:2 успеха.

Дани Гибсън беше най-резултатен за победителите – 28 точки, Стив Зак се отличи с „дабъл-дабъл“ – 14 точки и 13 борби, а Максим Корниенко и Христо Захариев добавиха съответно по 13 и 10 точки.

Йордан Бозов наниза 21 точки за самоковци, Девън Шелтън записа срещу името си 16 точки и 10 борби, а Еван Бруинсма и Златин Георгиев добавиха съответно по 16 и 12 точки.

"Студентите" започнаха много концентрирано двубоя, като това си пролича най-вече в защитен план. Възпитаниците на Тони Дечев буквално заключиха коша си в първите пет минути, като позволиха на съперника да вкара едва три точки, а под другия кош домакините също бяха безпощадни за 12:3. Людмил Хаджисотиров се принуди да вземе прекъсване, а след подновяването на играта Дарин Иванов и Бруинсма вкараха пет безответни точки и логично последва ново прекъсване, но този път за шампионите. Гостите от Самоков стигнаха до пълен обрат при 1:43 минути до края на периода след пет поредни точки на Георгиев – 17:15, като в оставащото време Рилецо съумя да сихрани крехкия си аванс – 21:19.

Вторият период започна с тройка на Бруинсма за 24:19, след което последва серия от пропуски и под двата коша. Първи от дупката излязоха домакините със серия от 5:0 за 24:24, но отговорът бе мигновен – пет точки в коша на "студентите" и Рилски спортист отново дръпна – 29:24 при точно 5:04 минути до края на първото полувреме. В оставащото време играта премина при постоянна размяна на надмощие, като по-добре от създалата се ситуация се възползваха домакините, които, водени от Аврамов и Гибсън, успяха напълно да заличат изоставането си и да поведат с 37:35 на почивката.

Третата четвърт не се различаваше особено от първите две части – много равностойна игра и постоянна размяна на лидерската позиция. 60 секунди преди на период резултатът бе равен – 55:55, но след прекъсване за Лукойл, домакините отново бяха по-съобразителни и след пробив на Асен Великов, „студентите“ поведоха с 57:55 след 30 минути игра.

В заключителните десет минути на терена се разрази истинска битка за всеки сантиметър. Баскетболистите на двата отбора бяха почти безпогрешни, като единствено високата индивидуална класа на гарда на Академик Дани Гибсън позволи на домакините да поведат с 65:60 при точно шест минути до края. Щабът на самоковци взе мерки, като Николай Стоянов „захапа“ в защита Гибсън и за по-малко от 120 секунди равенството бе възстановено – 65:65, но веднага след това другият снайперист в селекцията на шампионите – Христо Захариев се развихри с две поредни тройки за 71:65. В този момент дойде ново прекъсване, като след подновяването на играта и в оставащите 2:44 минути домакините от Правец показаха по-висока концентрация в решителните моменти и това им подсигури крайния успех и класиране на финал в НБЛ - 80:76.

Лукойл Академик - Рилски спортист 80:76 (19:21; 18:14; 20:20; 23:21)

Лукойл Академик: Зак 14, Аврамов 6, Корниенко 13, Гибсън 28, Захариев 10 (Агре 2, Иванов, Великов 2, Димитров 5)

Рилски спортист: Шелтън 16, Георгиев 12, Бозов 21, Иванов 6, Бруинсма 16 (Стоянов 5, Франсис, Вутев)