Челси е новият крал на футболна Англия (видео + галерия)

Челси е новият властелин на Висшата лига! "Сините" от Лондон победиха трудно Уест Бромич като гост с 1:0 в 37-ия кръг с гол на резервата Миши Батшуай в 82-ата минута и събраха актив от 87 точки на върха в класирането. Така те са недостижими за преследвача Тотнъм, който няма как да навакса изоставането в оставащите мачове до края. "Шпорите" остават твърдо втори, а интригата докрая ще бъде битката за останалите две места в топ 4.

Челси се превърна и в първият тим, станал шампион в петък, след Арсенал от 1989 година. За последно лондончани бяха шампиони през сезон 2014/2015 година, а титлата е общо шеста в историята им. Това е също четвърта поредна титла на мениджъра Антонио Конте, който имаше три поред с Ювентус, а след това водеше селекцията на Италия две години.

Уест Бромич - Челси 0:1
Домакините от Уест Бромич съвсем нямаха намерение да правят шампионски шпалир на Челси, а дадоха сериозен отпор на лондончани, като се бориха до последно.
Първото положение за гол в мача беше още в 20-ата секунда, когато Рондон принуди стража на Челси Куртоа да се намесва и да избива топката в ъглов удар. Това беше знак за гостите, че Уест Бромич няма да се даде лесно в този мач.

Челси натисна своя съперник и стигна до няколко добри възможности, които обаче не бяха оползотворени от нападателите в синьо. Уест Бромич отвърна с опасна контраатака в 14-ата минута, която обаче загуби острота пред наказателното поле. В 24-ата минута Кейхил отправи опасен удар, но Фостър извади в ъглов удар. Двата тима продължиха да се атакуват, като положенията пред двете врати се редуваха едно след друго.

В 32-ата минута Сеск Фабрегас беше близо до откриване на резултата след комбинация с Еден Азар, но ударът му мина встрани от вратата.
До края на полувремето двата отбора играха предпазливо, като доминацията на Челси продължи, но домакините се бранеха добре. В самия край Диего Коща успя да нанесе удар, но доста далеч от целта.

Втората част започна с обсада пред вратата на домакините, които изпълниха два ъглови удара, последвани от удар на Коща, но Фостър отново беше на ниво и отрази изстрела на испанския национал.

В 50-ата минута Фабрегас отправи опасен удар, но топката мина на сантиметри от страничната  греда. Като цяло Уест Бромич загуби средата на терена и прие играта пред наказателното си поле, което не предвещаваше нищо добро.
В 69-ата минута Азар отправи удар към вратата на Уест Бромич, но топката излезе в тъч. Последва изключително опасна контраатака на домакините, след като Рондон изскочи пред вратата на Куртоа, но ударът му не намери целта.
Мениджърът на Челси Антонио Конте предприе смени, като извади Еден Азар и Педро, а на терена се появиха Вилиан и Миши Батшуай. Именно белгиецът донесе победата за "сините" с гол в 82-ата минута, след като се възползва от едно разбъркване пред вратата на домакините.

В добавеното време феновете на Челси изтръпнаха, след като Рондон се озова в удобна за стрелба позиция, но Куртоа спаси. Впоследствие се оказа, че нападателят на домакините е бил в засада. В крайна сметка Челси контолира събитията на терена до края и се поздрави с успех, който донесе в аванс титлата на "Стамфорд Бридж" за шести път в историята си и пети в ерата на Роман Абрамович.