Григор пропиля 5 мачбола и загуби животинска битка с Тийм

Българинът Григор Димитров отпадна в третия кръг на Мастърса в Мадрид след драматична загуба с 6:4, 4:6 и 6:7(9) от поставения под номер 8 Доминик Тийм. Срещата в испанската столица, която се игра пред погледа на десетки гласовити българи, продължи 2 часа и 35 минути и предложи редица обрати. Нашето момче взе първия сет и имаше преднина с пробив и във втория, и в третия сет, но не се възползва от предимството. Третият сет се реши след тайбрек, в който българинът пропусна пет мачбола и в крайна сметка загуби с 9:11. На 1/4-финала австриецът ще срещне Борна Чорич, който изненадващо изхвърли световния номер 1 Анди Мъри.

Нашият състезател започна разконцентрирано и предаде подаването си още в първия гейм. Гришо изпусна да изравни за 30:30, след като не се възползва от страхотно предимство при разиграването. След това трябваше да спасява два брейкбола, вторият от които беше загубен. Грешките на българина доведоха до бързо затвърждаване на пробива. Димитров събра енергията си в третия гейм и с агресивни удари намали преднината на австриеца. Възходящата линия продължи и в четвъртия гейм, Григор стигна до три поредни брейбола, осъществявайки пробив при втория от тях - 2:2, а след това успя да го затвърди с повече търпение - 3:2. При 4:3 в своя полза Димитров си извоюва точка за пробив след брилянтен лоб. Тийм съумя да натисне съперника си и да измъкне гейма - 4:4. При 5:4 в своя полза Григор предприе печеливша защитна стратегия и успя да стигне до три сетбола при сервиса на Тийм. И трите шанса се откриха след непредизвикани грешки, допуснати след хубава игра в отбрана на българина. Третият брейкбол беше реализиран след нова непредизвикана грешка и нашето момче затвори сета за 6:4.

Григор продължи уверено под въздействието на спечеления сет и затвори първото си подаване от втория сет без да даде и точка на противника. Последваха две точки за пробив в графата на Димитров във втория гейм, неутрализирани с мощни удари от другата страна на корта - 1:1. Ръката на Гришо не трепна и при второто сервиране в сета, което също затвори на нула. Димитров сновеше по корта и обираше топка след топка при силните удари на съперника. При 2:1 родният тенисист на два пъти си извоюва точка за пробив, като втората се получи след брилянтен удар, вдигнал на крака публиката. Нашето момче стигна до къса топка и я завърши с премерен минаващ удар по правата. При следващото разиграване българинът отново игра търпеливо и принуди Тийм да сгреши - пробив и 3:1. Доминик показа, че не се предава лесно и моментално върна пробива, възползвайки се от по-неуверения сервис в гейма. Димитров поведе с 0:30 в опит да върне предимството си, но загуби следващите четири точки. В седмия гейм на сета българинът се пропука и беше пробит за 3:4. Решаващ беше моментът при 15:30, когато Тийм с мъка върна топката, тя се оказа много дълбока и висока, а Григор опита да я върне с удар над глава - в мрежата. 23-годишният Тийм с лекота затвърди пробива си за 3:5, печелейки четвърти пореден гейм. Австриецът не изпусна преднината си и затвори сета за 6:4 без особени колебания.

Димитров успя да се концентрира в началото на третия сет и да измъкне подаването си, въпреки че неговият съперник на три пъти повеждаше в резултата и стигна до брейкпойнт. Българинът отправи няколко рисковани удара, закачайки линията от външната страна - 1:0. В следващия гейм Доминик се поразклати и Григор използва момента и с търпеливи действия проби - 2:0. Хасковлията поддържаше дистанцията от един пробив със солидно сервиране и затрудняващи удари. При 4:2 нервите не Григор не издържаха и той загуби предимството си. На свой сервис българинът направи няколко непредизвикани грешки, а за капак предаде гейма си след двойна грешка. Нашият състезател успя да се отърси и да спечели подаването си за 5:4.

Сетът стигна до тайбрек, който беше истинска битка на нерви. Първият минипробив отиде на сметката на Григор, който направи страхотен ретур за 4:2. Димитров изкова две важни точки за 5:3 и 6:3, като първата беше след прекрасен бекхенд по правата. Последваха три поредни мачбола, отразени от австриеца. Гришо сервираше за мача при 6:5, но дясната му ръка трепна при форхенд и изкара топката в аут. Българинът се сдоби с още два мачбола, но на сервис на съперника, който вещо подреди атаките си и не даде шанс за ответен удар. Нервите на Григор не издържаха при 20-ото разиграване в тайбрека и той не успя да уцели добре топката, пращайки в екстаз своя опонент.

Снимка: Getty Images/Guliver