Драма във Враца, героичен ЦСКА 1948 на финал за Купата на аматьорската лига (видео+галерия)

Отборът на ЦСКА 1948 се класира за финала в турнира за Купата на аматьорската лига след драматичен и тежък сблъсък с лидера в Северозападната Трета лига Литекс. На стадион "Христо Ботев" във Враца футболистите на Валентин Илиев спечелиха трудно с 2:1 символичното си домакинство на "люляците". Попаденията за столичния клуб реализираха Калоян Стефанов (45') и Спас Спасов (54'), а почетното попадение за гостите от Ловеч, които направиха фурор в турнира за Купата на България и стигнаха до 1/2-финалите, след като последователно отстраниха Славия, Локомотив (София) и Черно море, бе дело на Методи Костов (78').

В герой за "червените" се превърна вратарят Стоян Деспотов, който със страхотните си изяви тотално отчая нападателите в оранжево. Младият страж обаче бе на секунди от това да измине пътя от "осанна до разпни го", след като в последната, 90-а минута бе изгонен, макар и малко пресилено, от главния съдия Ангел Ангелов с втори жълт картон за бавене на времето. В крайна сметка, макар и поставени под невероятен натиск, с човек по-малко и полеви играч на вратата, момчетата на Илиев запазиха аванса си и си осигуриха правото на участие в двубоя за трофея.

През първата част повечето интересни положения бяха пред вратата на ЦСКА 1948. Натрупалите солиден опит в “А” група Методи Костов, Искрен Писаров и Атанас Курдов на два пъти можеха да открият резултата, но вратарят на символичните домакини Стоян Деспотов се намеси блестящо и не допусна топката да се оплете в мрежата му.
Литекс - ЦСКА 1948 Изненадващо, на фона на няколкото много изгодни ситуации в наказателното поле на тима на Валентин Илиев, ЦСКА 1948 успя да излезе напред в резултата в края на първата част. Спас Спасов се освободи отдясно, след което напредна между няколко футболисти и пусна отлично зад гърба на защитата топката към Калоян Стефанов. Нападателят не се поколеба и с хубав удар я прати зад гърба на Вълков.

След подновяването на играта опитният Атанас Курдов направи нови два пропуска в рамките на няколко секунди и в 54-ата минута тимът му отново бе наказан. Асистиралият за гола на Калоян Стефанов Спас Спасов пое топката отляво, преодоля съперников футболист, навлезе в наказателното поле и без проблеми прати топката в мрежата зад Вълков.

Вторият гол във вратата им стресна "оранжевите", които натиснаха своя съперник и в 78-ата минута все пак успяха да намалят резултата. Бившият нападател на Верея (Стара Загора) Методи Костов се възползва от грешка в защитата на ЦСКА 1948, навлезе отляво в наказателното поле и с хубав удар прати топката в мрежата на иначе перфектния в този мач Деспотов.

В заключителните минути тимът на Живко Желев даде всичко от себе си, за да стигне до изравнително попадение. Секунди преди да изтече редовното време, Деспотов бе изгонен малко пресилено от Ангел Ангелов с втори жълт картон за бавене на времето. На вратата застана Атанас Кръстев, който заедно със своите съотборници успя да устои на натиска на "люляците".
Литекс - ЦСКА 1948 ЦСКА 1948 - Литекс 2:1