Тайбе Юсеин е на финал след невероятна атака в последната секунда срещу световна шампионка

Тайбе Юсеин се класира за финала на Европейското първенство по борба в Нови Сад. Българката стигна до битката за титлата след три оспорвани двубои, като най-впечатляващ бе обратът срещу световната шампионка от Ташкент 2014 Юлия Ткач от Украйна на четвъртфиналите.

Тайбе започна безпроблемно срещу сребърната медалистка от Европейското през 2014 година във Вантаа Хафизе Шахин от Турция и я победи с 8:0. На четвъртфинала нашето момиче се справи много драматично с Ткач. Юсеин губеше с 3:4 три секунди преди края, но с мощна атака в последния момент взе две точки. Последва неуспешен чалъндж от щаба на съперника, което донесе още една точка за Тайбе за крайното 6:4.

На полуфинала българката се справи с рускинята Инна Тражукова с 16:14. Тайбе на няколко пъти бе близо до технически туш, но съперничката успя да се спаси и да скъси разликата в края.

Довечера в битката за титлата Юсеин ще се изправи срещу бронзовата медалистка от Олимпиадата в Рио и трикратна европейска шампионка Моника Михалик от Полша.

В категория до 48 килограма Миглена Селишка, която замени олимпийската ни медалиста Елица Янкова, която не пътува за Сърбия заради контузия, отпадна в квалификациите от руската надежда Милана Дадашева. Очаквано в категорията Мария Стадник не срещна проблеми до финала и победи всичките си съпернички с технически туш. На финала довечера азербайджанката ще се изправи срещу Илона Семкив от Украйна.

При мъжете в свободния стил нашите представители не стигнаха до схватки за отличия. Георги Средков надви Адлан Тасуев от Беларус с 1:1 и предимство в последна хватка на четвъртфиналите в категория до 84 килограма, но след това отстъпи с 2:4 на унгареца Ищван Вереб. Той пък загуби от руснака Даурен Куруглиев на осминафинал.

Мехмед Фераим загуби с 0:5 срещу Зохир ел-Оараке още в първата си схватка, а французинът не успя да го изтегли на репешаж, след като отстъпи на грузинеца Георги Едишерашвили на четвъртфинал.