Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

Балкан разби Рилски спортист и прати серията в трети мач

Отборът на Балкан (Ботевград) съхрани шансовете си за класиране на полуфинал в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер възпитаниците на Небойша Видич се наложиха в мач №2 срещу Рилски спортист (Самоков) със 100:75 (25:22; 25:17; 25:20; 25:16) и по този начин изравниха резултата в четвъртфиналната серия.

Най-резултатен за победителите беше завърналият се след наказание Станимир Маринов - 23 точки, като освен това, той подаде и 10 завършващи паса, а Травис Даниелс и Михайло Секулович добавиха съответно по 21 и 15 точки.

Еван Бруинсма вкара 19 точки за Рилецо, а Девън Шелтън и Йордан Бозов добавиха съответно по 16 и 11 точки.

Гостите от Самоков заложиха на агресивна защита още от първия съдийски сигнал, което доведе и до три поредни грешки на съперника, но вместно да се възползват от тази възможност, момчетата на Людмил Хаджисотиров също не показаха висока концентрация в завършващата фаза и след три минути водеха само с 5:2. Малко след средата на първата четвърт баскетболистите на Балкан най-после влязоха в мача и след отлични индивидуални изяви на Станимир Маринов и Хот, домакините стигнаха до пълен обрат – 16:12. Последва прекъсване за гостите, като след него битката на терена бе безмилостна, а след 10 минути Балкан (Ботевград) водеше с 25:22.

Домакините запазиха подема от края на първата част и в първите минути на втория период, което им позволи да увеличат преднината си на осем точки – 32:24 след красив пробив на Станимир Маринов и точни стрелби на Дурчев и Секулович. Като цяло, играта на самоковци не вървеше особено през тази четвърт, а това даде отлична възможност на Балкан да достигне и до двуцифрена разлика в своя полза на почивката – 50:39.

Двата отбора си размениха ролите в началото на второто полувреме, като инициативата премина в ръцете на самоковци, които започнаха да топят изоставането си и малко преди средата на частта, ралзиката вече бе само четири точки – 49:53 след тройка на Златин Георгиев. Наставникът на домакините Небойша Видич взе прекъсване, а наставленията на специалиста явно дадоха резултат, след като Станимир Маринов избухна с осем поредни точки и възстанови двуцифрения аванс на Балкан – 61:51. Людмил Хаджисотиров на свой ред взе прекъсване, но възпитаниците му продължиха да допускат елементарни грешки, докато Николай Маринов на два пъти и Кочев със сирената бяха точни от тройката и след 30 минути Балкан имаше повече от комфортна преднина – 75:59.

Даниелс също се разписа от тройката в началото на заключителните десет минути, а малко по-късно отново американецът избухна с хубава забивка, с което още повече затвърди превъзходството на домакините в този двубой.  Точно пет минути преди края разликата бе 25 точки, като в оставащото време двубоят се доиграваше, а последния съдийски сигнал прозвуча при 100:75 в полза на Балкан (Ботевград).

Балкан – Рилски спортист 100:75 (25:22; 25:17; 25:20; 25:16)

Балкан: Хот 13, Илиев, Секулович 15, Даниелс 21, Ст.Маринов 23 (Кочев 5, Цветкович 4, Каменов 2, Христов, Н.Маринов 13, Ивков, Дурчев 4)

Рилски спортист: Шелтън 16, Георгиев 9, Иванов 6, Бруинсма 19, Бозов 11 (Секулов 6, Стоянов, Киров, Франсис 4, Акимов, Вутев 4)