Любимото 1:0 върна Спартак (М) в шампионския коловоз (видео)

Водачът в руското първенство Спартак (Москва) победи с 1:0 гостуващия Урал и отново дръпна с 10 точки пред настоящия шампион ЦСКА (Москва). Поредният минимален успех на тима, воден от Масимо Карера, дойде точно навреме след поражението с 0:3 от Ростов. Гола вкара Фернандо в 23-ата минута. Ивелин Попов беше смене в средата на втората част, а Николай Димитров записа 82 минути за гостите от Урал.

Спартаковци бяха длъжни да отговорят на критиките след тежката загуба в Ростов на Дон. Ивелин Попов отново започна като титуляр, а един от редките си шансове да играе от първата минута получи Лоренсо Мелгарехо, с когото българинът беше съотборник и в Кубан. Куинси Промес действаше на върха на атаката, а сред стартовите 11 на Карера се появи и Александър Самедов.
За наставника на гостите Александър Тарханов не беше никак лесно да сглоби боеспособен състав, след като в скандалното гостуване на Зенит червени картони получиха трима основни футболисти - Роман Павлюченко, Ерик Бикфаливи и Роман Емелянов. Този път бившият треньор на Славия смени схемата и заложи на петима бранители. Тимът от Екатеринбург имаше на своя страна традицията, защото бе спечелил две от общо трите си визити на "Откритие Арена".

Урал единствен от всички отбори в Премиер лигата нямаше допуснат гол в първите 15 минути и това не се промени, макар че първоначалният натиск на Спартак доведе до няколко добри положения. Най-чистото от тях пропиля Попов, който се оказа непокрит в близост до вратата след перфектно центриране на Роман Зобнин, но стреля в аут. В средата на полувремето родният национал настрои мерника си и отправи силен удар под гредата, но Николай Заболотний изби в корнер.
Спартак поведе в 23-ата минута с немалка доза късмет. Фернандо реши да шутира от дистанция, топката се отклони от крака на Грегор Балажич и влетя във вратата. Гостите бяха близо до изравняването след половин час игра, когато Джемал Табидзе засече с глава центриране от корнер, но Артьом Ребров спаси. В оставащите минути до почивката най-интересната ситуация беше отмененият гол на Мелгарехо, но парагваецът се намираше в засада и съдията не сбърка.

Второто полувреме се развиваше според плановете на Карера. Домакините владееха продължително топката и използваха скоростта на Промес и Мелгарехо, за да притесняват защитата на Урал. В 70-ата минута Попов отстъпи мястото си на Жано Аананидзе, а при излизането си от терена получи приятелска прегръдка от Масимо Карера.
Ананидзе се включи силно. Негов пробив в 74-ата минута предизвика напрежение в наказателното поле на Урал, но Заболотний внимаваше. Гостите също атакуваха, но им липсваше прецизност при завършващите подавания. Николай Димитров центрира опасно от статично положение и принуди Ребров да боксира пред връхлитащия Владимир Илин.

Всъщност, българинът беше най-активният футболист на Урал и съперниците му по правило го търсеха при всяка атака. Той напусна в 82-ата минута, заменен от Аалександър Ломакин, след като хвърли много сили през целия мач.
В края Спартак заигра с единствената мисъл да удържи минималната си преднина и успя. В добавеното време домакините дори можеха да вкарат втори гол, но Заболотний изби диагонален удар на Куинси Промес.

В следващия кръг спартаковци излиат в решителен дуел срещу ЦСКА (Москва), но преди това ще се надяват "армейците" да сбъркат в дербито с Локомотив (Москва) утре.