Рилски спортист с драматична победа в Пловдив

Отборът на Рилски спортист (Самоков) постигна изключително трудна победа в последния кръг от редовния сезон в Националната Баскетболна Лига, след като се наложи при визитата си на Академик Бултекс 99 (Пловдив) с 83:80 (21:27; 18:15; 23:13; 21:25).

Девън Шелтън се отличи с „дабъл-дабъл“ за победителите – 22 точки и 13 борби, Йордан Бозов отново бе на ниво – 16 точки, а Еван Бруинсма и Николай Стоянов добавиха съответно по 14 и 10 точки.

Джордан Семпъл бе над всички в селекцията на домакините – 31 точки и 17 борби, а Васил Бачев и Шакир Смит завършиха съответно с по 16 и 13 точки.

Баскетболистите на Академик Бултекс 99 започнаха двубоя отлично и малко след средата на първата четвърт вече имаха двуцифрен аванс – 21:8, но в оставащото време гостите от Самоков поеха контрол върху събитията на терена и разликата бе намалена до само шест точки – 21:27.

Вторите десет минути започнаха с точна стрелна на Бозов, но след това пловдивчани отговориха чрез Бачев, Александров и Семпъл и Академик отново се откъсна с двуцифрена разлика – 38:25 при 6:41 минути до почивката. В оставащото време в играта на пловдивските „студенти“ отново се появи доза колебание, докато под другия кош баскетболистите на Рилски спортист се вдигнаха на щурм и след първото полувреме Рилецо изоставаше само с три точки – 39:42.

Възпитаниците на Людмил Хаджисотиров доминираха изцяло през третата четвърт и успяха да стигнат до пълен обрат и да поведат с 62:55 след 30 минути игра, но най-интересното тепърва предстоеше.

4:17 минути преди последния съдийски сигнал Академик Бултекс 99 стигна до равенството – 72:72 след забивка на Семпъл, а няколко секунди по-късно американецът вкара нови две точки и домакините си върнаха лидерството – 74:72

В оставащото време играта вървеше кош за кош и интригата се запази буквално до самия край. Бруинсма вкара два фала за 81:77 при оставащи 17 секунди, но отговорът на пловдивчани бе мигновен – тройка с табло на Александров за 80:81. До края гостите от Рилски спортист демонстрираха по-здрави нерви, а два успешни наказателни на Йордан Бозов и последвал пропуск на Шакир Смит от тройката за домакините, подпечата победата на Рилски спортист (Самоков) – 83:80.

Академик Бултекс 99 – Рилски спортист 80:83 (27:21; 15:18; 13:23; 25:21)

Академик Бултекс 99: Белфийлд 8, Смит 13, Дейвис 3, Семпъл 31, Бачев 16 (Сутулович 1, Ваклинов 1, Александров 7)

Рилски спортист: Георгиев 8, Бруинсма 14, Шелтън 22, Бозов 16, Иванов 5 (Стоянов 10, Франсис 6, Вутев 2)