Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

Балкан завърши редовния сезон в НБЛ с победа

Отборът на Балкан (Ботевград) завърши редовния сезон в Националната Баскетболна Лига с победа, след като тази вечер възпитаниците на Небойша Видич спечелиха при визитата си на Берое (Стара Загора) със 79:64 (21:20; 24:14; 18:16; 16:14) в среща от XXVII кръг.

Станимир Маринов беше най-резултатен за „зелените“ и приключи с 19 точки, Михайло Секулович се отличи с „дабъл-дабъл“ – 16 точки и 15 борби, а Николай Маринов и Мартин Дурчев завършиха съответно с по 14 и 12 точки.

Омари Гудул вкара 12 точки и овладя 10 борби, Степан Тешия също записа двойни показатели – 11 точки и 11 борби, а Шейн Гибсън завърши с 12 точки.

Домакините откриха резултата след тройка на Гибсън, но след това инициативата премина изцяло в ръцете на баскетболистите на Балкан, които бяха доста по-концентрирани в началните минути и поведоха с 12:3. Любомир Минчев реагира веднага и взе прекъсване, но след подновяването на играта старозагорци продължаваха да бъркат, а сушата бе прекъсната едва в средата на частта след забивка на Джоунс за 5:16. Това събуди домакините, които започнаха да топят изоставането си и 60 секунди преди края резултатът бе равен – 18:18 след красив пробив на Гибсън. В оставащото време Николай Маринов вкара тройка за Балкан, а в ответната атака Гудул заби за Берое и след 10 минути резултатът бе 21:20 в полза на гостите от Ботевград.

В началото на втория период старозагорци отново се пропукаха, както в защита, така и в нападение, като всяка тяхна грешка бе моментално използвана от съперника, а Станимир Маринов и Секулович дадоха преднина на Балкан от 30:22. Този път възпитаниците на Любомир Минчев не успяха да се съвземат, като в самия край на полувремето разликата в полза на ботевградчани стана двуцифрена за 45:34 на почивката.

Първите точки за второто полувреме бяха в полза на Балкан, след като Ст.Маринов наниза нова тройка, а след няколко поредни неуспешни стрелби и към двата коша, Дручев също се разписа от далечно разстояние за 53:38. 2:34 минути преди края на периода страстите се нажежиха, след като Аарън Джоунс удари Станимир Маринов, а гардът на Балкан тръгна да му връща, което доведе до дисквалификация на двамата баскетболисти. След подновяването на играта гостите от Ботевград по-бързо успяха да си върнат игровия ритъм, а в самия край Николай Маринов вкара тройка за 63:50.

Началото на заключителните десет минути бе белязано с изключително много грешки, като за 5:05 минути игра двата отбора бяха отбелязали по един кош, а разликата продължаваше да бъде 13 точки в полза на Балкан. Интригата в този мач почти бе убита 3:33 минути преди последния съдийски сигнал, след като Хот и Дурчев осигуриха 18 точки аванс за ботевградчани – 70:52, като в оставащото време домакините се опитаха да направят чудото, но бе прекалено късно и победата замина за Ботевград – 79:64.

Берое – Балкан 64:79 (20:21; 14:24; 16:18; 14:16)

Берое: Рос 9, Николов 3, Тодоров, Гибсън 12, Джоунс 4 (Тешия 11, Гудул 12, Желев 11, Раднев 2)

Балкан: Хот 11, Илиев 1, Секулович 16, Даниелс 6, Ст.Маринов 19 (Н.Маринов 14, Цветкович, Дурчев 12)